Ocena brak

Cyrenaicy

Autor /Karol123 Dodano /20.04.2011

 1. Arystyp z Cyreny (założyciel)

 2. Wg Cyrenaików:

 • Przyjemność jest jedynym naturalnym dobrem (raczej niż konwencjonalnym). Tylko ona jest uniwersalnie uznawana przez wszystkich ludzi, kultury, miejsca i czasy za coś godnego pragnienia.

 • Najlepsze życie to takie w którym jest możliwie najwięcej przyjemności i najmniej cierpienia

 1. Różnica między naturalnymi (przyjemnością i bólem) a konwencjonalnymi (honorem i niesławą):

 • te drugie nie są uniwersalnie uważane za coś dobrego/złego

W niektórych kulturach ludzie mają silne poczucie honoru rodzinnego, w innych nie....

 • to co liczy się za honorowe/dyshonorowe w jednym miejscu nie musi za takie uchodzić w innym, zaś to co sprawia ból (przyjemność) w jednym miejscu, sprawia je w każdym.

W jednych miejscach i czasie niezamężna kobieta w ciąży okryta jest niesławą, w innych nie; zaś cierpienie z powodu nowotworu wszędzie ...

 1. Jakie życie daje najwięcej przyjemności?

 • Wg cyrenaików (reprezentują popularną wersje hedonizmu) najlepsze życie składa się z możliwie największej ilości przyjemności zmysłowych. (jedzenie, picie, seks, itp.)

 1. Jednak: Przyjemności i ból wydają się nierozłączne

Przyjemność z jedzenie zależy od poczucia głodu (formy bólu); przyjemność upojenia alkoholowego (narkotyki) pociąga za sobą kaca (...)

 1. Stąd wniosek: cyrenejski ideał dobrego życia jest nierealizowalny, atrakcyjny jedynie w teorii, stąd bezużyteczny jako ideał.

 • Obżarstwo, palenie papierosów itp. mają swoje przykre konsekwencje (np. choroby)

 • To, że niektórzy gotowi są uznać, że i tak się opłaca, nie zmienia faktu, że życie wypełnione największymi przyjemnościami, zarazem pozbawione bólu jest dowiedzione (w tych przypadkach [obżarstwo, palenie]) jako niemożliwe (chociaż nie w sensie logicznym, a jedynie kontyngentnym).

Podobne prace

Do góry