Ocena brak

Cyprysik groszkowy

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Od 1934 roku, kiedy odkryto Chamćcyparis pisifera 'Boulevard', będący sportem (czyli naturalnie występującą mutacją) gatunku, stał się on najbardziej popularną odmianą cyprysika groszkowego. Chociaż gatunek dorasta nawet do 36 m, przy domu C.p.'Boulevard' ma dość wolne tempo wzrostu i przez wiele lat zachowuje zwartą formę. W ogrodzie, gdzie jego korzenie mogą się swobodnie rozwijać, może osiągnąć 6 m wysokości, lecz przeciętnie dorasta do około 2 m wysokości i 1 m rozpiętości w ciągu dziesięciu lat. Cyprysiki mają dwa rodzaje liści - małe, spiczaste młode listki i łuskowate dojrzałe listowie. Wiele z mniejszych odmian tej rośliny wydaje tylko młode liście, przy czym C.p.'Boulevard' nie jest tu wyjątkiem. Miękkie listowie nadaje roślinie bardzo charakterystyczny, kosmaty wygląd. Atrakcyjny, stożkowaty pokrój i aromatyczne, wyraziście błękitne listowie sprawiają, że jest to idealna roślina na taras lub do patio.

Jest odporny na mróz, lecz szybko straci ładny wygląd, jeśli posadzimy go w miejscu, gdzie będzie narażony na działanie zimnych, wysuszających wiatrów.

Chociaż odpowiada mu tak słońce, jak i cień, stalowoniebieskie zabarwienie liści będzie intensywniejsze, jeżeli stoi w lekkim cieniu.

Rośliny w pojemnikach podlewamy dość obficie, kiedy powierzchnia podłoża przeschnie już po ostatnim podlaniu.

Cyprysik groszkowy 'Boulevard' nie wymaga zwiększonej wilgotności. Jeśli tylko posadzimy go z dala od wysuszających wiatrów, liście pozostaną świeże i zdrowe.

Na wiosnę należy wmieszać nawóz w wierzch podłoża lub stosować co miesiąc latem nawóz dla drzew i krzewów (ubogi w azot).

Uprawiamy w łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej, w razie potrzeby z dodatkiem 1/3 objętości żwiru. Przesadzamy okazy o przerośniętych korzeniach. Jeśli są za duże, zmieniamy na wiosnę górną warstwę podłoża.

C.p.'Boulevard' sadzi się najczęściej po obu stronach drzwi wejściowych. Jeśli z jednej strony pada słabsze światło, regularnie obracamy rośliny, by zachowały harmonijny kształt.

GDY ZAUWAŻYSZ

Choroby grzybowe Uprawiając cyprysika w doniczce, likwidujemy zagrożenie atakiem grzybów. Te nieuleczalne choroby mogą zupełnie zniszczyć roślinę. 

Zamieranie korzeni Rośliny iglaste w doniczkach są podatne na zamieranie korzeni wskutek suszy. Zdarza się to najcząściej w zimie, gdy bryła korzeniowa zamarznie lub kiedy, chcąc uchronić ją przed zamarznięciem, zbyt skąpo podlewamy roślinę. Starajmy się zachować równowagę między tymi sytuacjami.

Podobne prace

Do góry