Ocena brak

Cyprys wielkoowocowy "Goldcrest"

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Cyprys 'Goldcrest' o aromatycznych liściach jest brytyjską odmianą hodowlaną, często sprzedawaną jako roślina doniczkowa. Szczególną uwagę zwracają młode, intensywnie zabarwione liście. Nie spodziewajmy się jednak, że ta ładna roślina będzie gościć w domu więcej niż jeden czy dwa sezony - okazy rosnące na dworze mogą w ciągu dziesięciu lat osiągnąć wysokość nawet 4 m. Ze względu na głęboką barwę listowia C.m.'Goldcrest' jest ciekawym, choć krótkotrwałym dodatkiem do każdej kolekcji roślin doniczkowych. Po odpowiednim zahartowaniu można go uprawiać również na dworze. Kiedy stanie się już zbyt duży, odzwyczajamy go od łagodnych, domowych warunków uprawy i sadzimy na zewnątrz, w miejscu osłoniętym przed mroźnymi, zimowymi wiatrami. W pierwszym roku obficie podlewamy. Warto zaznaczyć, że roślina ta dobrze znosi słone powietrze nadmorskich ogrodów.

W pełni zahartowane rośliny wytrzymają temperatury dochodzące do -5°C. Cyprysy uprawiane w domu preferują w lecie chłód, około 18°C. Przy wyższych temperaturach należy im zapewnić dobrą wentylację i rozważyć umieszczenie roślin na dworze, na okres letnich upałów.

Żeby zachować barwę liści, cyprys potrzebuje jasnego światła. Latem uważajmy, by liście na roślinach uprawianych w domu nie dostały poparzeń. Najlepsze dla nich jest światło jasne, lecz niebezpośrednie.

Po dokładnym podlaniu bryły korzeniowej czekamy, aż wyschnie powierzchnia podłoża i dopiero wtedy ponownie podajemy roślinie wodę. W zimie okazy doniczkowe powinny mieć raczej sucho.

W przegrzanych i suchych pomieszczeniach liście rośliny mogą zbrązowieć i kruszyć się. Dlatego, jeśli to możliwe, obniżamy wówczas temperaturę. Jeżeli nie - zwiększamy wilgotność w bezpośrednim otoczeniu rośliny, ustawiając w pobliżu nawilżacz (lub miskę z wodą).

Jeżeli roślina jest uprawiana w domu, nadmierny przyrost nie jest pożądany. Gdy przesadzamy ją co roku, w podłożu powinno być wystarczająco dużo substancji odżywczych.

Przesadzamy na wiosnę do ziemi gliniastej z dodatkiem powoli uwalniającego się nawozu dla roślin doniczkowych. Doniczka powinna być dopasowana do wielkości rośliny.

Od czasu do czasu można ostrożnie uciąć kilka listków, by je wykorzystać w kompozycjach roślinnych. Uważajmy jednak, bo cyprys nie lubi przycinania.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wilgotność - Nadmierne podlewanie prowadzi do opadania liści, a zbyt suche powietrze sprawi, że liście staną się brązowe i kruche. Najzdrowsze dla tej rośliny są chłodne i suche warunki.

Podobne prace

Do góry