Ocena brak

Cynia wytworna

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Cynie zostały przywiezione do Europy z Ameryki Środkowej w połowie XVIII w. Kwiaty, które mogą być czerwone, żółte i pomarańczowe, przypominają dalie lub chryzantemy. Cynie uprawiane są najczęściej na rabatach, można je sadzić w grupkach lub (rzadziej) pojedynczo. Gatunkami karłowymi warto obsadzać obwódki. Cynie wykorzystuje się także na kwiaty cięte. W wazonie mogą stać około dwóch tygodni, ale ich łodygi nie mogą być głęboko zanurzone, gdyż wtedy zaczynają gnić.

Dużą zaletą tych roślin jest to, że bardzo dobrze znoszą przesadzanie. Dzięki temu można uzupełniać puste miejsca na rabatach, a także z łatwością tworzyć kompozycje w wybranym kolorze. Często uprawianym gatunkiem jest cynia wytworna (Zinnia elegants), która dorasta do 70 cm, a jej kwiaty mają średnicę około 8-10 cm.

Cynie można wysiewać bezpośrednio na miejsca stałe, a po skiełkowaniu przerywać. W tym wypadku rośliny zakwitają dopiero w lipcu. Cynie z pojemników wysadzamy pod koniec maja po uprzednim zahartowaniu. Rośliny dobrze znoszą przesadzanie, ale trzeba uważać, by nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Rośliny wymagają stanowiska ciepłego i słonecznego. Podlewamy zaraz po posadzeniu, ale niezbyt obficie. Później dostarczamy im wody w umiarkowanej ilości.

Wymagają gleby suchej i przepuszczalnej.

Nasiona wysiewamy w inspekcie w marcu i kwietniu lub w maju na miejsce stałe. Rośliny kiełkują najdalej po 7-8 dniach.

Cynie to rośliny podatne na szarą pleśń i mączniaka. W czasie wilgotnych lat można je spryskać odpowiednim fungicydem. Rośliny warto też sadzić w odpowiednich odstępach, by umożliwić przepływ powietrza.

Podobne prace

Do góry