Ocena brak

Cymbidium

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Lubiące chłód, piękne cymbidium jest storczykiem, którym może opiekować się początkujący hodowca. Mieszaniec ten kwitnie w różnych kolorach. zielonym, białym, żółtym, czerwonym, kasztanowym, brązowym, mahoniowym i dwukolorowym. Dostępnych jest kilka tysięcy odmian storczyków. Większość nie ma jednak zapachu, charakterystycznego dla tego gatunku. Początkowo storczyki były zbyt duże, dlatego wyhodowano odmianę karłowatą, która bardziej pasuje do małych mieszkań. Cymbidia kwitną na wiosnę (ponad dwadzieścia kwiatków na łodydze). Każdy pąk może osiągnąć szerokość od 5 do 12,5 cm. Zostawmy je na roślinie na trzy tygodnie, później usuńmy i traktujmy jak kwiat cięty, co przedłuży jego życie o pięć tygodni. Im chłodniej, tym dłużej kwiat zachowa świeżość.

Najlepsza temperatura w nocy to 10-13°C, natomiast w dzień: od 16 do 24°C. Niskie temperatury w nocy na jesieni są konieczne, gdyż wtedy formują się kwiatostany. Storczyki karłowate potrzebują trochę wyższej temperatury w nocy (około 13-16°C). Ważne jest ich odpowiednie wietrzenie, bez przeciągów.

Storczyk potrzebuje czterech godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Osłońmy kwitnącą roślinę przed bezpośrednim światłem słonecznym i umieśćmy na zewnątrz w lecie.

Należy utrzymywać ziemię wilgotną, podczas okresu wzrostu i pozwolić jej wyschnąć przed ponownym podlaniem. Pseudobulwy pomogą przetrwać roślinie suszę.

Musimy zapewnić wysoki poziom wilgoci. Doniczkę umieszczamy w drugiej doniczce, postawionej na podstawce z wodą. Od czasu do czasu warto spryskiwać liście, lecz nigdy kwiaty.

Nawozimy co trzecie podlewanie, w czasie wzrostu, używając nawozu o 50 % stężeniu.

Po przekwitnięciu należy przesadzić przegęszczone rośliny do większej doniczki, używając bardzo wilgotnej ziemi dla storczyków. Przesadzamy, gdy ziemia jałowieje.

Storczyki produkują pseudobulwy. Są to zgrubienia na łodygach, tuż nad ziemią, które magazynują wodę i substancje odżywcze podczas suszy. Mogą być one - w zależności od gatunku storczyka - wąskie i cienkie jak ołówki lub prawie okrągłe. Nadmierne podlewanie pozbawia pseudobulwy powietrza. Wysychaja wtedy i obumierają.

GDY ZAUWAŻYSZ

Higiena Przy hodowli storczyków należy utrzymywać idealną czystość, gdyż choroby wirusowe mogą przenosić się z rośliny na roślinę. Infekcja objawia się żółtymi, czerwonymi lub brązowymi cętkami i pasmami na liściach. Należy leczyć jedną roślinę za jednym razem i usunąć starą ziemię. Myjemy i dezynfekujemy wyposażenie, które używamy do pielęgnacji roślin. Używamy czystych doniczek. Sprawdzamy korzeń i podstawę liścia, czy nie ma tam szkodników.

Do góry