Ocena brak

Cykoria podróżnik

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Przeważnie wieloletnia roślina zielna z przewodami mlecznymi, wysokości często do 1,5 m, rozgałęziona w formie krokwi. Korzenie wąsko burakowate. Łodyga kanciasta, sztywna, naga lub szczeciniasta. Liście skrętoległe, podłużne, nierówno grubo wcinano-piłkowa-ne, z odcinkami prawie trójkątnymi. Dolne liście na ogonkach, górne coraz wyraźniej siedzące, niepodzielone i oszczepowate. Koszyczki kwiatowe liczne, pojedynczo lub w małych grupach, na końcach gałęzi albo bocznie siedzące, u nasady z licznymi (podobnymi do kielicha) listkami okrywy. Zewnętrzne listki okrywy jajowate i odstające, wewnętrzne wąskie i przyległe. Pojedyncze kwiaty w koszyczku stosunkowo nieliczne, wszystkie jednakowo wykształcone, obupłciowe, języczkowate z 5 ząbkami na końcu, jasnoniebieskie (niekiedy także różowe albo białe), z 5 pręcikami i jedną 2-dzielną, niebieskawą szyjką, nia dolna, w czasie owocowania dwu do pięciokanciasta, około 3 mm długości, jasnobr natna do czarniawej.

Siedlisko: Na brzegach dróg (nazwa!), na miejscach kamienistych i na polach. Dochodzi aż do piętra reglowego.  

Rozmieszczenie: W całej Europie i zawleczona w inne części świata.

Okres kwitnienia: Od lipca do września.

Zastosowanie: Prażony (palony) korzeń jest używany jako namiastka kawy. Młode liście odziomkowe są cenione, szczególnie w zachodniej Europie, jako jarzyna i składnik sałatek.

Uwagi ogólne: Do tego samego rodzaju należy wzięta w uprawę endywia (Cichorium endivia), którą łączy z cykorią podróżnikiem nieco gorzki smak. Zwłaszcza w zachodniej Europie istnieją odmiany uprawne podróżnika,! u których - zależnie od zastosowania - preferowane jest tworzenie liści albo korzeni.

Podobne prace

Do góry