Ocena brak

Cyklady - TINOS

Autor /Aron Dodano /23.09.2011

Atmosferę na Tinos w dużej mierze tworzy wspaniała świątynia Pnangia Evangelistria, wzniesiona na miejscu, gdzie w 1822r. znaleziono cudowną ikonę o uzdrawiającej mocy.

Miejscowa zakonnica, kanonizowana już Pelagia dostała we śnie polecenie odkopania obrazu.

Miało to miejsce na początku wojny o niepodległość. Ten szczęśliwy zbieg okoliczności jeszcze raz potwierdził wielowiekowe związki między Kościołem Ortodoksyjnym a greckim nacjonalizmem. Obecnie co roku są dwie pielgrzymki: 25.3. i 15.8., kiedy to około południa wizerunek Matki Boskiej niesiony jest przez miasto do zatoki, przy drodze zaś leżą chorzy i kaleki, licząc na cudowne uzdrowienie.

Reszta wyspy pozostaje w różnym stopniu pod wpływem religii i tradycji.

Okupacja turecka na Tinos należała do najsurowszych na Morzu Egejskim. Nad południową częścią Tinos dominują poszarpane skały Eksobourgo. Wokół tej góry skupiła się większość z ponad sześćdziesięciu wiosek na wyspie, na szczycie zaś znajdują się ruiny weneckiej cytadeli, która broniła się przed Turkami aż do roku 1715, długo po tym, jak cała Grecja już się poddała. Widocznym efektem włoskich rządów jest natomiast katolicka mniejszość. Rywalizacja między parafiami katolickimi, a ortodoksyjnymi doprowadziła do zbudowania wielu pięknych dzwonnic, gdyż każda parafia chciała postawić jak największą. W niebo wznoszą się też wieżyczki dla gołębi.

Podobne prace

Do góry