Ocena brak
CYKL PRACY SERCA (cykl hemodynamiczny serca)
Obejmuje czynności fizjologiczne serca wymuszające prawidłowy przepływ krwi przez układ krwionośny. Jeden cykl pracy trwa ok. 0,85 sek. (powtarza się ok. 72 razy na minutę, por. tętno). Składa się z następujących po sobie: skurczu przedsionków (ok. 0,15 sek.), skurczu komór (ok. 0,3 sek.), rozkurczu przedsionków i komór (okres pauzy, trwa ok. 0,4 sek.). Warunkowany jest prawidłową pobudliwością serca na impulsy elektryczne (nerwowe, fala depolaryzacyjna) generowane w obrębie węzła zatokowo-przedsionko-wego oraz węzła przedsionkowo-komorowego (pęczek Hisa, pęczek przedsionkowo-komorowy) i włókien Purkinjego.
Impulsacja z węzła pierwszego warunkuje skurcz przedsionków, w którym krew wypychana jest przez zastawki przedsionkowo-komorowe (trójdzielna po prawej, dwudzielna mitralna po lewej stronie serca) do komór. Na skutek wzrostu ciśnienia w komorach, powyżej ciśnienia przedsionków, dochodzi do zamknięcia zastawek przedsionkowo-komorowych, co wywołuje efekt akustyczny w postaci pierwszego tonu serca, po czym następuje rozkurcz przedsionków.
Impuls nerwowy z węzła przedsionkowo-komorowego odpowiada za izowolumetryczny {tzn, bez zmiany objętości, wskutek napięcia ścian komór serca), a następnie izotoniczny skurcz komór, gdzie krew zostaje wypchana (przez zastawki półksiężycowate) do aorty na obwód oraz pniem płucnym do płuc (SV - ang. stroke volume, objętość wyrzutowa kpjvi przez jedną z komór serca, u dorosłego mężczyzny ok. 75 mi; CA - ang. cardiac output, objętość minutowa - w trakcie jednej minuty, czyli ok. 5 litrów). Dochodzi do zamknięcia zastawek pnia płucnego i aorty, co wywołuje drugi efekt akustyczny (drugi ton serca). Następuje rozkurcz (izowolumetryczny) komór i okres pauzy, w trakcie którego dochodzi do napełniania przedsionków krwią z żył obwodowych i płucnych. Pozostająca po skurczach objętość krwi w przedsionkach i komorach stanowi objętość późnoskurezową serca.
Cykl hemodynamiczny serca można przedstawić graficznie, w postaci zapisu obrazu elektrycz nego pracy serca (EKG - elektrokardiografia serca, metodami: komorową i przedsionkową), który opisywany jest w postaci tzw. zatamków, odcinków i odstepóvs (w dwóch odprowadzeniach kończynowych sygnału z serca). Załamek P odpowiada skurczowi przedsionków (depolaryzacja włókien mięśniowych przedsionków, bezpośrednio przed ich skurczem); załamki Q, R i S opisują depolaryzację włókien mięśniowych komór w początkowym okresie ich skurczu (zaiamki R i S zmieniają się wraz z wiekiem); T - odpowiada rozkurczowi komór (repolaryzacja wtókien mięśniowych w komorach, czyli powrót do stanu pobudzenia komórek sprzed skurczu).