Ocena brak

CYKL PŁCIOWY U CZŁOWIEKA

Autor /Nikita09 Dodano /18.07.2013

U kobiet kontrolowany jest przez przedni płat przysadki i jajniki. Są to cykliczne zmiany w organizmie dojrzałej płciowo kobiety. W jego powtarzającym się przebiegu dochodzi do dojrzewania i pękania pęcherzyka Graafa i przekształcenia go w ciałko żółte oraz (pod wpływem estrogenów) do odbudowy błony śluzowej macicy, a następnie pod wpływem progesteronu, do przemiany umożliwiającej zagnieżdżenie się jaja lub (w razie jego obumarcia) do wystąpienia menstruacji.

Cykl płciowy dzieli się na 3 fazy:

-    menstruacyjną - gdzie rozpulchniona śluzówka macicy ulega złuszczeniu i wydaleniu na zewnątrz w postaci krwawienia miesięcznego,

-    folikularną - związaną ze wzrostem i dojrzewaniem pęcherzyka jajnikowego, która kończy się owulacją,

-    lutealną - przygotowującą śluzówkę macicy do przyjęcia zapłodnionego jaja.

Wszystkie te zmiany są wynikiem zmian hormonalnych, zachodzących w przysadce mózgowej, jajniku I macicy. Faza pęcherzykowa (folikularna) jest kontrolowana przez FSH (hormon folikulotro-powy), który pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego i oocytu oraz sekrecję estrogenów, wydzielanych przez pęcherzyk. Faza lutealna jest kontrolowana przez LH (hormon luteotropo-wy) I prolaktynę, LH - powoduje pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie jaja (owulację). LH i prolaktyna stymulują produkcję progesteronu przez ciałko żółte.

Podobne prace

Do góry