Ocena brak

Cukrzyca insulinozależna - Patofizjologia choroby

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

W normalnych warunkach komórki pobierają z krwi glukozę, stanowiącą dla nich źródło energii. W przypadku, gdy insulina produkowana przez komórki ß wysp trzustkowych, która stanowi naturalny klucz, otwierający komórkę dla glukozy, przestaje działać wydajnie lub jest jej za mało, poziom cukru we krwi wzrasta, a komórki "głodują". Jedynie mózg, nerwy, serce, soczewka oka, pracujący mięsień mogą zużytkować glukozę bez insuliny. Komórki ß wysp trzustki są niszczone przez przeciwciała wytwarzane we własnym organizmie, który traktuje te komórki jako obce i stara się je wyeliminować. Jest to tzw. proces autoimmunologiczny.

W Typie I komórki ß trzustki ulegają w różnym stopniu zniszczeniu i nie funkcjonują prawidłowo co powoduje, że poziom insuliny jest za niski w porównaniem do zapotrzebowania organizmu. Oprócz tego glukoza "ucieka" z moczem, następuje niedożywienie komórek i powstawanie w organizmie trujących związków: ciał ketonowych.

Cukrzyca młodzieńcza jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Wykazano skojarzenie z genami HLA-DR3,-DR4,-DQ. Dodatni wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy stwierdza się u ok.10% chorych. Jednak u jednych osób może się ujawniać na skutek działania dodatkowych czynników środowiskowych, a u innych nie. Niektórzy wiążą powstawanie procesu autoagresji z wcześniejszym zakażeniem wirusowym (wirus świnki, różyczki, mononukleozy). Czynnikami przyśpieszającymi ujawnienie się cukrzycy są:

Ratunkiem dla chorych jest wstrzykiwanie insuliny pod skórę, a stąd przedostaje się ona do krwi. Nie jest jeszcze możliwe produkowanie doustnej postaci insuliny, ponieważ soki żołądkowe niszczą insulinę zanim dotrze do krwiobiegu. Jeżeli zostanie stwierdzona cukrzyca typu 1, nie ma sposobu na "ożywienie" komórek trzustki produkujących insulinę. Przeprowadzano już wiele transplantacji zdrowej trzustki lub tylko komórek produkujących insulinę, lecz zabiegi te wciąż są w fazie eksperymentów. Insulino-terapia jest więc w cukrzycy typu 1 jedynym rozwiązaniem.

Podobne prace

Do góry