Ocena brak

Corynebacterium diphteriae

Autor /Irmina674 Dodano /27.08.2013

Corynebacterium diphteriae (maczugowiec błonicy) jest bakterią G(+) która wchodzi w skład prawidłowej flory skory, jamy nosowo-gardlowej, gardła, dróg moczowo-płciowych i przewodu pokarmowego. Jest to jedyny gatunek chorobotwórczy z rodzaju dyfteroidow. Charakteryzuje się brakiem otoczki i ruchliwości, jest katalazo(+),oksydazo(+), względnie tlenowa.

a)    Czynniki chorobotwórcze

Szczepy które pod wpływem bakteriofaga (nosiciela genu TOX) stały się lizogenne wydzielają toksynę błonicza. Wydzielanie toksyny jest regulowane przez dostępność żelaza.

Toksyna jest białkiem składającym się z dwóch frakcji:

-    frakcja B jest podjednostka wiążąca - towarzyszy przy przyłączeniu do komórki i wnikania toksyny do jej wnętrza,

-    frakcja A jest biologicznie czynna częścią toksyny.

Mechanizm działania: frakcja A katalizując przejście ADP z NAD-u do czynnika wydłużającego 2 (EF-2) blokuje wydłużanie łańcucha polipeptydowego. Dzieje się to poprzez blokowanie jakich jednostek jak tRNA które nie łączy się z mRNA co w konsekwencji prowadzi do blokowania procesu translacji

b)    Choroby, ich patogeneza, objawy i epidemiologia

C. diphteriae może powodować zakażenia skórne, aczkolwiek zakażenia zlokalizowane są zazwyczaj w ustnej części gardła. Po zakażeniu maczugowce przez 2-6 dni są w stanie inkubacji namnażając się. Wydzielają toksynę która uszkadza nabłonek tworząc tzw. Błony rzekome na migdałkach, języczku podniebiennym, podniebieniu, i ścianach gardła. Egzotoksyna może dostać się do krwiobiegu powodując zapalenie mięśnia sercowego i obwodowa neuropatie.

Objawami początkowymi SA w zależności od umiejscowienia , bole gardła lub nawet duszności prowadzące do uduszenia, objawy późne charakteryzują się zaburzeniami rytmu serca, trudności w mówieniu, połykaniu i widzeniu. Zakażenie szerzy się głównie poprzez bliski kontakt i drogę kropelkowa. Do wykrywania toksyny używa się test ELEKA.

c) W leczeniu stosuje się antytoksynę błonicza domięśniowo oraz penicyline.W kalendarzu szczepień ma swoje miejsce szczepiona DI-PER-TE w której znajduje się antytoksyna przeciw objawom błonicy.

Podobne prace

Do góry