Ocena brak

Cordyline glauca

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Ta ciekawa roślina liściasta jest jedną z odmian kordyliny krzewiastej (Cordyline fruticosa). Ma bardziej kępiasty pokrój i intensywnie zielone liście, które wyglądają jakby były usztywnione krochmalem. Wyrastają one wachlarzowato z głównej łodygi.

Podobnie jak w przypadku innych odmian tego gatunku podstawą sukcesu w pielęgnacji jest wysoki poziom wilgotności, który jednak dość trudno zapewnić w przeciętnych domowych warunkach. Dobrze jest hodować razem kilka odmian kordyliny, dzięki czemu łatwiej będzie im zapewnić odpowiednią wilgotność.

Tropikalna kordylina 'Glauca' potrzebuje w zimie minimalnej temperatury l8°C. Jednak idealny dla niej przedział wynosi od 24 do 27°C.

Ustawiamy w miejscu, gdzie przez cały czas jest dużo jasnego, niebezpośredniego światła. W lecie kordylina będzie miała lepsze warunki na oknie północnym niż na parapetach wychodzących na południe czy wschód.

W okresie wzrostu kordylinie trzeba zapewnić dużo wody. Gdy zachowujemy rekomendowane temperatury, kompost powinien być wilgotny, ale nie nazbyt Przemoczony. Przez pozostałą część roku, podłoże musi być lekko wilgotne. Ilość wody redukujemy wraz ze spadkiem temperatur. Zawsze używamy letniej wody.

Aby zapewnić konieczny, wysoki poziom wilgotności, ustawiamy doniczkę na tacy z granulatem ogrodniczym. Nie powinna ona być zanurzona w wodzie. Dodatkowo, gdy powietrze jest suche, rankami zraszamy roślinę.

Dojrzałe okazy nawozimy w okresie wzrostu co drugi miesiąc odpowiednią odżywką do roślin, doniczkowych. Przez około sześć miesięcy nie dożywiamy świeżo kupionych lub dopiero co przesadzonych okazów.

Przesadzamy kordylinę, gdy korzenie są bardzo zagęszczone i mogą przerosnąć doniczkę. Stosujemy kompost na bazie gliny, specjalnie przeznaczony do większych roślin, którym zapewnia stabilność.

Łatwo poddaje się przycinaniu, gdy osiągnie za duże rozmiary. Przycinamy do pożądanego kształtu lub nawet skracamy główną łodygę do wysokości 7-10 cm. Kordylina odrośnie z pnia bardziej krzewiasta i będzie wyglądać zdrowiej oraz ładniej. Pozostałe pędy przerzedzamy, pozostawiając tylko najmocniejsze.

COŚ JEST ŹLE

1) Końce liści brunatne, dolne liście opadają.Za niska wilgotność - zwykle za gorąco i za sucho przy centralnym ogrzewaniu. Zapewnij większą wilgotność i zraszaj systematycznie.

2) Liście słabo wybarwione.Zbyt mało światła. Przenieś w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście opuszczone i czasem gniją.Zbyt zimno i mokro. Przenieś w cieplejsze miejsce i pozwól ziemi przeschnąć, dopuki roślina nie ozdrowieje. Potem podlewaj rzadziej.

4) Młode liście zniekształcone lub małe.Wymaga nawożenia.

5) Liście pożółkłe, z pajęczynką pod spodem.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

6) Brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

7) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insekcydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Słabe światło może źle wpływać na kolor liści. 

Opadanie liści jest efektem niskiej wilgotności lub brakiem wody. 

Brązowe plamy na liściach wskazują, że roślina jest zbyt rzadko podlewana. Suche i kruche miejsca na liściach są efektem mocnych promieni słonecznych.

Podobne prace

Do góry