Ocena brak

Codonanthe, Nematanthus

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Bardzo wiele podobnie wyglądających i blisko ze sobą spokrewnionych członków rodziny Gesneriaceć (ostrojowate) sprzedaje się jako rośliny doniczkowe. Prezentowany tu mieszaniec południowoamerykańskiej Codonanthe oraz środkowoamerykańskiego Nematanthus jest nowością na rynku roślin kwitnących. W tej zwartej, obficie kwitnącej, atrakcyjnej roślinie połączono zalety obojga rodziców. Nadaje się ona zwłaszcza do wiszącego kosza i podobnie jak Codonanthe znacznie lepiej niż inni członkowie tej rodziny znosi niską wilgotność. Karłowata odmiana hodowlana 'Aurora' ma maleńkie, ciemnozielone liście, dzięki którym roślina wygląda bardzo atrakcyjnie nawet poza okresem kwitnienia. Jej ładne, rurkowate, różowe kwiaty mają żółtą "twarz" i pojawiają się przez całe lato. Zadbajmy o to, by dzieci nie miały dostępu do tej rośliny, ponieważ jej liście po zjedzeniu mogą być szkodliwe.

Niektóre źródła podają, że do utworzenia pąków roślina ta wymaga chłodnego (10-14°C) okresu wzrostu, przypadającego od grudnia do lutego, połączonego z odpowiednim oświetleniem. Pamiętajmy o tym, jeśli nasza roślina nie chce kwitnąć. Minimalna temperatura dla tego mieszańca to lO°C, a optymalny zakres wynosi 15-30°C.

Potrzebuje jasnego, lecz niebezpośredniego światła, choć odpowiada jej słabe światło zimowego słońca.

Jeżeli zachowujemy zalecane dla tej rośliny temperatury, będzie potrzebowała dużych ilości wody w okresie wzrostu. Zawsze pozwalamy powierzchni podłoża wyschnąć, zanim ponownie podamy roślinie wodę. W zimie ograniczamy jej ilość, podlewając tylko tyle, żeby roślina nie zwiędła.

Podczas letniego okresu wzrostu Codonanthe x nematanthus toleruje dość niską wilgotność otoczenia. Jednakże bardzo dobrze zrobi mu zraszanie wodą z dobrze rozpraszającego atomizera.

W okresie wzrostu zasilamy roślinę co dwa tygodnie nawozem bogatym w potas (K).

Przesadzamy co roku, po przekwitnięciu. Najlepiej samemu zrobić mieszankę z równych części torfu i perlitu, z dodatkiem połowy objętości posiekanego mchu torfowca. Stanowi ona łatwo przepuszczalne podłoże, najbardziej odpowiednie dla tej rośliny.

Regularnie obracamy kosz lub pojemnik, w którym posadzona jest roślina, żeby przyrost z każdej strony był równomierny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce mogą kryć się w kątach liści, pod woskową osłonką. Usuwamy je wacikiem zamoczonym w denaturacie lub insektycydem systemicznym.

Botrytis (szara pleśń) może się pojawić, jeśli w pomieszczeniu panuje zbyt wysoka wilgotność, połączona z wysokimi temperaturami i brakiem odpowiedniej wentylacji. Usuwamy wszystkie gnijące resztki i korygujemy warunki uprawy. Jeśli atak jest naprawdę poważny, można użyć fungicydu. Nic to jednak nie da, gdy warunki, w jakich rośnie roślina, będą niewłaściwe.

Podobne prace

Do góry