Ocena brak

Codonanthe gracilis

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Jest to urocza roślina zwisająca, która rodzi od późnej wiosny do końca lata delikatne, woskowe kwiaty. W naturalnych warunkach rośnie na drzewach, pośród mieszkańców powietrznych mrowisk. Dlatego u podstawy niektórych liści można zobaczyć czerwone gruczoły, wydzielające nektar, który wabi mrówki. Zapewniają one roślinie krzyżowe zapylanie i przenoszą nasiona. W domowych warunkach roślinę sadzimy w koszu lub na podwyższeniu, dzięki czemu wyeksponujemy jej ładne pędy.

Minimalna temperatura w zimie wynosi 10°C, a optymalny przedział to 15-30°C. Słabe kwitnienie rośliny można poprawić, przez zapewnienie jej chłodnego okresu spoczynku w zimie: od grudnia do lutego trzymamy Codonanthe w dobrze oświetlonym miejscu, w temperaturze 10-l4°C.

Lubi jasne, niebezpośrednie światło. Odpowiada jej słabe, zimowe słońce, ale trzeba ją chronić przed nim przez resztę roku.

Ilość potrzebnej roślinie wody zwiększa się wraz ze wzrostem temperatur. W upalne dni, w okresie aktywnego wzrostu, wymaga bardzo obfitego podlewania. Przed kolejnym nawadnianiem powierzchma kompostu musi przeschnąć. W zimie ograniczamy ilość podawanej wody. Jeśli stosujemy kompost na bazie torfu, należy unikać całkowitego przesuszenia podłoża, bo potem trudno je ponownie nawodnić.

C.gracilis toleruje niski poziom wilgoci. W letnim okresie wegetacji poprawimy jej wzrost, zraszając powietrze dookoła niej delikatnym atomizerem.

W okrosio wzrostu nawozimy co dwa tygodnie odżywką potasową rozcieńczoną do połowy mocy.

Przesadzamy co roku, po zakończeniu kwitnienia. Podłoże powinno być mieszanką równych części torfu i perlitu oraz połowy tej ilaści rozdrobnionego torfowca, co zopewnia przepuszczalność.

Woskowe liście rośliny, które pozwalają jej znosić niską wilgotność powietrza, mogą się jednak zwijać, gdy w zimie podłoże jest za suche. Aby temu zapobiec, pamiętamy o umiarkowanym podlewaniu

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce ukrywają się w połączeniach liści pod ochronną warstewką wosku. Usuwamy je wacikiem nasączonym denaturatem lub insektycydem systemicznym. 

Szara pleśń (Botrytis) bywa problemem, gdy poziom wilgotności jest zbyt wysoki lub korona rośliny jest mokra. Wysokie temperatury i słaba wentylacja to dobre warunki dla rozwoju grzybów. Usuwamy resztki organiczne, korygujemy warunki uprawy i spryskujemy roślinę środkiem grzybobójczym.

Podobne prace

Do góry