Ocena brak

Co to są wkładki domaciczne?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Wkładki domaciczne potocznie nazywamy spiralami. Są to niewielkie przedmioty o długości kilku centymetrów wkładane do środka macicy. Wkładki zakłada lekarz raz na kilka lat. Mają różne kształty: spirali, litery T, siódemki, pierścienia czy pętli.

Wkładka nie zawsze zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. Dzieje się tak, ponieważ zapłodnienie zwykle ma miejsce wtedy, kiedy plemniki przejdą przez pochwę, szyjkę macicy i macicę, i dotrą do jajowodów, w których znajduje się dojrzała komórka. Kształt, obecność i substancje chemiczne wkładki (jak hormony czy miedź) sprawiają, że zapłodniona komórka nie może zagnieździć się w błonie śluzowej i jej dalszy rozwój jest niemożliwy.

Niektóre kobiety mają pewne problemy po założeniu wkładki domacicznej. Krwawienie menstruacyjne bywa obfitsze i dłuższe, może pojawić się plamienie (niewielkie krwawienie) pomiędzy okresami, bóle menstruacyjne bywają silniejsze.
Inne kobiety nie skarżą się na negatywne zjawiska. Założona przez lekarza spirala jest niemal niezauważalna. Jest ona stosunkowo pewną metodą antykoncepcji, o której nie trzeba myśleć za każdym razem, jak o prezerwatywie czy kapturku. Lekarz zwykle sprawdza ją po kilku miesiącach, a następnie raz w roku. W końcu trzeba ją wymienić na nową.

Może się zdarzyć, że wkładka domaciczna wyśliźnie się ze swojego miejsca. Jeśli fakt ten nie zostanie zauważony, może dojść do ciąży. Wiele wkładek domacicznych jest wyposażonych w nitki, które wystają z szyjki macicy. Można więc co pewien czas sprawdzić, czy urządzenie jest nadal na swoim miejscu.

Podobne prace

Do góry