Ocena brak

Co to są typy osobowości?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

Czy ludzie korpulentni są naprawdę zawsze weseli i szczęśliwi? Czy osoby urodzone pod znakiem Barana są zawsze pewne siebie i agresywne? Są różne sposoby dzielenia ludzi na kategorie - od teorii starożytnych filozofów i lekarzy do metod stosowanych przez dzisiejszych pracodawców.
W codziennym życiu często „szufladkujemy" ludzi zgodnie z ich typem osobowości. Może to być typ sympatyczny i towarzyski, typ agresywny, spokojny i nieśmiały. aktywny i wiecznie zajęty i tak dalej. Klasyfikacja taka opiera się na założeniu, że każda osoba należy do określonego typu osobowości - któremu właściwy jest określony sposób zachowania. Jeśli wiemy, jaką osobowość ma napotkany człowiek, być może łatwiej nam będzie wyjaśnić jego postępowanie. Może też będziemy w stanie przewidzieć jego reakcje w określonych sytuacjach.

Wiele z takich prywatnych klasyfikacji nie ma podłoża naukowego. Co więcej, czasami mogą wprowadzić w błąd. Psychologowie, naukowcy badający ludzkie zachowanie i skomplikowaną pracę umysłu, nieustannie analizują koncepcję „osobowości". Szukają różnych sposobów klasyfikowania ludzi według ich charakteru i temperamentu, zastanawiając się, czy takie podziały są pomocne w zrozumieniu funkcji umysłu.

Podobne prace

Do góry