Ocena brak

Co to są szczepienia ochronne?

Autor /Aniela Dodano /31.01.2012

Odporność organizmu na choroby można nabyć w sposób naturalny przez kontakt z infekcjami lub przez szczepienie.
Szczepienie ma na celu niedopuszczenie do infekcji na drodze stymulowania organizmu do produkcji przeciwciał lub uruchamiania innych metod zwalczania choroby.
Jak dotąd wynaleziono szczepionki zaledwie przeciw kilku infekcjom, ale ponieważ należą do nich potencjalnie poważne choroby, programy szczepień przyczyniły się do dużej poprawy stanu zdrowia i wzrostu wskaźnika średniej długości życia społeczeństw wielu krajów.
Praktyka szczepienia pacjentów przeciw chorobom została wymyślona przez angielskiego lekarza Edwarda Jennera w XVIII wieku (statuę lekarza szczepiącego dziecko widzimy na zdjęciu po prawej). Jenner zaobserwował, że ludzie, którzy zarazili się ospą krowią, chorobą bydła wywołującą łagodną infekcję u ludzi, stawali się odporni na ospę wietrzną.
Niemniej jednak dążenia Jennera, mające na celu udoskonalenie szczepionki przeciwko wiatrówce, miały wielu przeciwników. Powyższa karykatura pojawiła się w czerwcu 1802 roku w czasopiśmie wydawanym przez towarzystwo przeciwne szczepieniom.

Podobne prace

Do góry