Ocena brak

Co to są środki znieczulające?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Środki znieczulające to związki chemiczne powodujące całkowitą utratę czucia w całym organizmie albo jego części. Nie tylko eliminują one wrażenia dotykowe, ale również uśmierzają ból, dzięki czemu pacjent nie doznaje przykrych odczuć podczas zabiegów chirurgicznych.

Środki znieczulające weszły do powszechnego użycia pod koniec dziewiętnastego wieku, jednak historia anestezjologii,czyli nauki o znieczuleniu, zaczęła się przed dwoma tysiącami lat, w czasach starożytnych. Już Homer pisał o znieczulających własnościach pewnego leku pochodzenia roślinnego. Rzymski pisarz Pliniusz wspominał o stosowaniu mandragory w charakterze środka znieczulającego podczas zabiegów chirurgicznych. Tę samą roślinę stosował chirurg Hugo de Lucca w wieku piętnastym. W tych odległych czasach nie dysponowano jednak rzeczywiście skutecznymi środkami znieczulającymi, więc przez wiele lat chirurgia pozostawała niebezpieczną i bolesną metodą leczenia. Okazjonalnie chirurdzy próbowali uśpić zmysły pacjentów przy użyciu mieszanki alkoholu i opium, ale zwykle ludzie poddawani operacjom musieli zostać obezwładnieni, a wielu z nich umierało z powodu szoku wywołanego bólem.

Ważne odkrycia

W 1797 roku brytyjski chemik Humphrey Davy zauważył, że nadtlenek azotu, znany także jako gaz rozweselający, może być stosowany do uśmierzania bólu. Sugerował, że można go wykorzystać w chirurgii, ale nikt nie podjął jego pomysłu przez następne 50 lat.

W 1818 r. brytyjski naukowiec Michael Faraday wykazał, że inny gaz również działa znieczulająco, ale pomimo faktu, że zostało to potwierdzone przez kilku amerykańskich lekarzy, dopiero w latach czterdziestych osiemnastego wieku powszechnie zdano sobie sprawę, że środki znieczulające można wykorzystać w chirurgii. W 1842 roku amerykański lekarz Crawford Long zastosował eter podczas usuwania pacjentowi guza szyi. W 1844 roku amerykański dentysta, Horace Wells, sam poddał się zabiegowi usunięcia zęba po znieczuleniu podtlenkiem azotu. Dwa lata później William Morton, inny amerykański dentysta, zaczął pracować nad zastosowaniem eteru jako środka znieczulającego i jego osiągnięcia zapoczątkowały nową erę w chirurgii. Rok później szkocki lekarz James Simpson wykazał, że chloroform jest równie skuteczny, a znacznie bezpieczniejszy przy dłuższych operacjach.

Podobne prace

Do góry