Ocena brak

Co to są skurcze mięśni?

Autor /Aster Dodano /31.01.2012

Normalnie mięśnie kurczą się pod wpływem stymulacji nerwowej. Impuls dociera do włókien, tzw. aktyny i miozyny, z których zbudowany jest mięsień. Wsuwają się one między siebie, co powoduje skurcz innych komórek - miofibryli. Rozróżnia się dwa rodzaje skurczów: izotoniczne - mięsień skraca się, ale nie napina, oraz izometryczne, gdzie długość mięśnia w zasadzie nie ulega zmianie, ale wzrasta jego napięcie.

Kurcz to samoczynne skrócenie długości mięśnia, któremu zwykle towarzyszy ból. Jedna z form kurczu jest dobrze znana sportowcom. Jest ona następstwem nadmiernego nagromadzenia się kwasu mlekowego w mięśniach. Normalnie komórki mięśniowe otrzymują potrzebną energię w wyniku procesu nazywanego oddychaniem aerobowym, podczas którego cukier przyniesiony przez krew jest rozkładany na wodę i dwutlenek węgla. Jednak w czasie intensywnych ćwiczeń fizycznych sportowiec często nie jest w stanie oddychać tak szybko, by dostarczyć mięśniom potrzebnego tlenu. Wtedy komórki mięśniowe zaczynają pobierać energię z procesu zwanego oddychaniem anaerobowym, podczas którego cukier jest rozkładany na kwas mlekowy. Kwas mlekowy zostaje zmagazynowany w komórkach mięśniowych, ale jeśli zgromadzi się go za dużo, pojawia się kurcz i sportowiec musi przerwać ćwiczenie.

Gdy tylko wysiłek się zmniejsza, organizm zaczyna wykorzystywać tlen do rozkładu kwasu mlekowego. W dość krótkim czasie kwas mlekowy znika i kurcz mija. Ryzyko wystąpienia kurczu zmniejsza regularny trening, który podnosi tempo usuwania kwasu mlekowego z mięśnia podczas wysiłku fizycznego, co zapobiega nadmiernemu nagromadzeniu się tej substancji.

Kurcz może być także wynikiem miejscowych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego mięśni. Dokładna przyczyna tego zjawiska nie jest znana. Tego typu kurcze najczęściej pojawiają się w nocy i ulegają im mięśnie łydki bądź uda. Tego rodzaju dolegliwości występują najczęściej u osób starszych, kobiet w ciąży, a także u ludzi, u których wystąpiło uszkodzenie nerwu w wyniku wypadnięcia dysku.

Podobne prace

Do góry