Ocena brak

Co to są przerzuty nowotworu złośliwego?

Autor /Erka Dodano /31.01.2012

Nowotwór złośliwy jest chorobą bardzo poważną ze względu na jej zdolność do rozprzestrzeniania się w organizmie. Na szczęście poszczególne etapy atakowania kolejnych narządów przebiegają w określonym porządku, przy czym pierwsze przerzuty pojawiają się w otaczających tkankach. Doprowadza to do lokalnych uszkodzeń, które po pewnym czasie dają o sobie znać.
Następnie komórki zaczynają odrywać się od nowotworu i unoszą się w płynie tkankowym. Po upływie pewnego czasu płyn ten opuszcza tkankę i przemieszcza się do systemu kanałów zwanego układem limfatycznym, doprowadzającym płyn - . teraz zwany już limfą - do krwiobiegu. Limfa przepływa przez kilka gruczołów zwanych węzłami limfatycznymi, które wyłapują martwe komórki i infekcje. Komórki nowotworowe najeżę- , ściej są zatrzymywane w węzłach limfatycznych położonych najbliżej ogniska nowotworu i tam i większość z nich ginie. Jednak prędzej czy później którejś uda się przetrwać i zacznie ona rozrastać się w gruczole, tworząc przerzut.

Następnie komórki nowotworowe są przenoszone przez węzły chłonne i dostają się do krwiobiegu, a stąd wędrują do różnych narządów organizmu, takich jak płuco, wątroba, kości i mózg. Większość tych komórek obumiera, ale kilka może przeżyć i utworzyć kolejne przerzuty.

Podobne prace

Do góry