Ocena brak

Co to są popędy?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

Dla psychologa popęd jest reakcją na nieprzyjemny bodziec. Jest to stan wywołany pragnieniem poradzenia sobie w jakiś sposób z sytuacją, która zagraża przetrwaniu.

Wychodząc z takiego założenia psycholodzy behawioryści próbowali zmierzyć i badać popędy fizyczne. Okazało się, że takie popędy charakteryzuje aktywność elektryczna w układzie nerwowym, wywodząca się z części mózgu zwanej podwzgórzem. W ekstremalnych przypadkach popędy fizyczne wywołują wymierne reakcje - podwyższenie ciśnienia krwi, obfitsze ślinienie się lub pocenie. Okazało się, że takie reakcje wspomagają skuteczność funkcjonowania organizmu działającego w kierunku zaspokojenia popędu.

Jednym z przykładów może być sytuacja, w której zmuszeni jesteśmy do walki lub ucieczki. Kiedy ktoś jest zły lub przestraszony, do jego krwiobie-gu dostaje się więcej adrenaliny. Adrenalina to hormon powodujący możliwe do zmierzenia zmiany w organizmie. Zwiększa siłę i tempo bicia serca, podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza produkcję glukozy, którą organizm wykorzystuje jako szybkie źródło energii. W ten sposób człowiek jest fizycznie lepiej przygotowany do stawienia czoła aktualnemu zagrożeniu. Zwierzęta reagują w ten sam sposób: adrenalina pozwala im odeprzeć atak wroga - albo uciec i uniknąć niebezpieczeństwa. U ludzi zagrożenie nie musi mieć fizycznego charakteru, ale reakcja jest taka sama. Takie popędy fizjologiczne (czyli związane z ciałem) pozwoliły psychologom lepiej zrozumieć ludzkie zachowanie w stanie fizycznego zagrożenia, ale nie mogą w pełni wyjaśnić popędów związanych z koniecznością zaspokojenia potrzeb psychicznych.

Podobne prace

Do góry