Ocena brak

Co to są pigułki antykoncepcyjne?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Doustna pigułka antykoncepcyjna spowodowała rewolucję w antykoncepcji od momentu jej wprowadzenia w latach sześćdziesiątych. Działanie pigułki polega na zmianie gospodarki hormonalnej organizmu kobiety. Hormony to naturalni „informatorzy" organizmu, którzy regulują wiele procesów życiowych, takich jak wzrost, dojrzewanie i cykl menstruacyjny. Na cykl menstruacyjny ma wpływ kilka hormonów, które współpracują ze sobą, a zadaniem pigułki jest zmiana ich wzajemnego oddziaływania.

Najbardziej rozpowszechniony rodzaj pigułki, zwany „pigułką kombinowaną", zawiera hormony estrogen i progesteron. Pigułka utrzymuje sztucznie wysoki poziom tych hormonów w organizmie, przez co ulegają zaburzeniu zmiany hormonalne charakterystyczne dla cyklu miesiączkowego. W rezultacie nie dochodzi do owulacji.

Pigułka wpływa także na znajdujący się u wejścia do macicy śluz, utrudniając drogę plemnikom. Zmienia się także stan błony śluzowej macicy i jest mniej prawdopodobne, by przyjęła ona zapłodnioną komórkę jajową.

Pigułkę trzeba zażywać przez określoną liczbę dni cyklu, zwykle wynosi ona 21. Aby uniknąć niespodzianek, trzeba wyrobić w sobie nawyk zażywania pigułki, tak jak nawyk czyszczenia zębów. Kobieta, która przez dzień lub dwa zapomni o pigułce, może nie być zabezpieczona przed ciążą.

Inny rodzaj pigułki, tzw. „minipigułka", zawiera tylko progesteron. Jej funkcja polega na zmianie równowagi hormonalnej w podobny sposób, jak to czyni pigułka kombinowana, ale generalnie jest mniej skuteczna. Na rynku znajduje się kilka produktów różnych firm, zawierających różne ilości hormonów. Ogólnie biorąc, są bezpieczną i pewną metodą antykoncepcji, jednak, podobnie jak inne metody, mają swoje wady.

Podobne prace

Do góry