Ocena brak

Co to są meduzy?

Autor /Zemi Dodano /31.01.2012

W płytkich wodach przybrzeżnych można spotkać kilka spokrewnionych gatunków bezkręgowców klasyfikowanych pod wspólną nazwą meduz. Me­duza przypomina pusty worek otoczony wianusz­kiem czułków. Jest drapieżnikiem żywiącym się zooplanktonem, a nawet małymi rybami. Czułki uzbrojone są w komórki parzydełkowe zwane nematocystami. Każda komórka parzydełkowa zaopa­trzona jest w długą i wydrążoną w środku nić, która w czasie ataku jest wyrzucana jak harpun.
Niektóre gatunki meduz mają tylko kilka centy­metrów wielkości, inne osiągają nawet 2 m średni­cy. Istnieją również meduzy, które choć wyglądają i zachowują się jak jeden organizm, tak naprawdę są zgrupowaniami pojedynczych osobników.
Najgroźniejszym gatunkiem wśród meduz jest Physalia zwana również portugalskim żeglarzem. Długość czułków najstarszych i największych osob­ników tego gatunku dochodzi do 30 m, a ich jad jest niebezpieczny nawet dla człowieka. Meduzy te posiadają pęcherz pławny, który pomaga utrzy­mać się w wodzie i działa jak żagiel, co umożliwia szybsze poruszanie się. Mniejszym krewniakiem portugalskiego żeglarza jest Velella. Osobniki tego gatunku przemieszczają się w większych grupach, żywiąc się zooplanktonem.

Podobne prace

Do góry