Ocena brak

Co to są lotniskowce?

Autor /Czech Dodano /31.01.2012

Lotniskowiec jest najważniejszym okrętem wojennym we współ­czesnych siłach morskich. W amerykańskiej US Navy służą największe lotniskowce świata.
Podstawą globalnej potęgi US Navy są grupy bojowe lotniskowców, składające się z wielu różnorodnych jednostek będących w stanie przeprowadzać wszystkie możliwe rodzaje ope­racji morskich. Trzonem takiej grupy jest wielki lotniskowiec. Największym typem lotniskowca są potężne okręty o napędzie atomowym klasy Nimitz, każdy o wyporności 93 tysiące ton.
Skrzydła nad morzem
Akceptacja koncepcji strategicznej roli Lotniskow­ców jako zasadnicznego rodzaju broni morskiej i fundamentu programu obronnego nastąpiła po długotrwałym namyśle. W grudniu 1910 roku z drewnianej platformy ustawionej na pokładzie amerykańskiego krążownika USS Birmingham wzbił się pierwszy samolot. Rok później podjęto zakończoną sukcesem próbę startu i lądowania na pokładzie. W 1916 roku, tuż przed rozpoczęciem słynnej bitwy jutlandzkiej na Morzu Północnym, z pokładu okrętu HMS Engandine został wysłany samolot obserwacyjny. Jednak pęknięcie przewodu paliwowego zmusiło pilota do powrotu na pokład. Bitwa, która się następnie wywiązała, była pro­wadzona przez brytyjskie i niemieckie okręty bez rozpoznania pozycji jednostek wroga. W rezulta­cie brytyjska admiralicja zainteresowała się jed­nak wykorzystaniem samolotów do prowadzenia zwiadu i obserwacji. Pospiesznie dokonywano adaptacji statków, by mogły służyć jako prymi­tywne lotniskowce, jednak podczas I wojny świa­towej, po bitwie jutlandzkiej nie doszło już do poważniejszych starć na morzu.
W 1922 roku Amerykanie przebudowali węglowiec i na nim przeprowadzali próby startu i lądowa­nia samolotów. W 1929 roku ćwiczenia, w trakcie których symulowano między innymi atak na Kanał Panamski wykazały, że startujące z pokładu lotni­skowca samoloty są w stanie osiągnąć cele, gdy okręt jest poza zasięgiem artylerii przeciwnika.
W 1938 roku przeprowadzono inne ćwiczenia jak na ironię symulujące atak na ... Pearl Harbour, bazę, która niecałe cztery lata później miała zostać zbombardowana przez samoloty japońskie.

W czerwcu 1942 roku w czasie bitwy o Midway US Navy pod komendą admirała Chestera Nimitza dotkliwie osłabiła lotnictwo morskie Cesarstwa Japonii niszcząc cztery japońskie lotniskowce. Wojnę na Pacyfiku zdominowały odtąd właśnie okręty lotniskowe. 2 września 1945 roku Nimitz był świadkiem podpisania przez Japończyków aktu kapitulacji na pokładzie pancernika USS Missouri. Nie jest więc przypadkiem, że klasę największych lotniskowców, jakimi dziś dysponuje US Navy nazwano jego imieniem.

Podobne prace

Do góry