Ocena brak

Co to są kosmki jelitowe?

Autor /Aniela Dodano /31.01.2012

Budowa jelita cienkiego sprawia, że organizm bardzo skutecznie wchłania składniki odżywcze. Chociaż ścianki jelita są cienkie, mają pofałdowaną strukturę jak wąż od odkurzacza, dzięki czemu wewnętrzna powierzchnia jelita zostaje znacznie zwiększona. Ta wewnętrzna strona posiada palcowate struktury, zwane kosmkami jelitowymi, które sterczą do wewnątrz i przypominają trochę meszek na aksamicie. Pojedyncze komórki, które znajdują się na wierzchu kosm-ków, mają własne kosmki, zwane mikrokosmka-mi, które jeszcze bardziej zwiększają powierzchnię wewnętrzną służącą do wchłaniania pokarmu. U osoby dorosłej całkowita powierzchnia wewnętrzna jelita cienkiego wynosi ponad 16,5 metra kwadratowego.

Małe cząsteczki powstałe w wyniku procesu rozkładu węglowodanów i białek wnikają do komórek znajdujących się na brzegach kosmków. Następnie wędrują do maleńkich naczyń włosowatych, a potem do małych naczyń krwionośnych przechodzących w większe naczynia, i ostatecznie w żyłę wątrobową wrotną. Żyła wątrobowa wrotna prowadzi do wątroby, gdzie odbywają się kolejne etapy procesu rozkładu, i dopiero wtedy cząsteczki pokarmowe ostatecznie docierają do innych komórek organizmu.

Wchłanianie tłuszczów

Pokarmy tłuste nie przenikają bezpośrednio do krwiobiegu, lecz są wchłaniane przez specjalne przejścia w kosmkach zwane naczyniami mleczowymi. Naczynia mleczowe są częścią układu limfatycznego, z którego składniki odżywcze przechodzą do krwiobiegu, bez poddania się dalszym procesom rozkładu w wątrobie.

Znalazłszy się w krwiobiegu składniki pokarmowe mają już taką formę, w której mogą posłużyć do budowy bardziej złożonych cząsteczek potrzebnych do utrzymania organizmu przy życiu i w dobrym zdrowiu. Na przykład podczas ich syntezy z tlenem powstaje woda, dwutlenek węgla i składniki uboczne zawierające azot, a ponadto wydziela się energia potrzebna do wykonywania ruchów oraz regeneracji organizmu. Niepotrzebne pozostałości przechodzą przez jelito grube, z którego zostają wydalone na zewnątrz.

Podobne prace

Do góry