Ocena brak

Co to są instrumenty optyczne?

Autor /Adam Dodano /31.01.2012

Instrumenty optyczne pomagają nam poznać otaczający świat. Teleskopy umożliwiają badanie odległych obiektów kosmicznych, podczas gdy mikroskopy dają wgląd w strukturę mikroświata, takiego na przykład jak pojedyncza komórka.
Nasze oczy są doskonale zaprojektowanymi instrumentami optycznymi. Gdy spogląda­my na jakikolwiek przedmiot to system soczewek znajdujący się w przedniej części oka tworzy jego obraz na siatkówce - znajdującej się w głębi oka warstwie składającej się z około 125 milionów czułych na światło komórek. Światło padając na siatkówkę powoduje, że jej komórki wysyłają nerwami do mózgu informacje w posta­ci impulsów elektrycznych.
Oczy potrafią automatycznie przystosowywać się do zmiennego oświetlenia. Światło wpada do oka poprzez otwór w tęczówce zwany źrenicą. Przy dobrym oświetleniu źrenica automatycznie kurczy się ograniczając ilość światła padającego s na siatkówkę do takiego poziomu, który siatkówka oraz nasz system nerwowy potrafi znieść. Gdy 3 oświetlenie jest słabe, otwór źrenicy powiększa się, zwiększając jednocześnie jasność obrazu. Jeżeli z pełnego słońca wchodzimy do ciemnego pokoju to przez minutę lub dwie nie widzimy zbyt wiele.

Podobne prace

Do góry