Ocena brak

Co to są fobie?

Autor /Huzar Dodano /31.01.2012

Fobie to uporczywe i bezzasadne, silne i dezorganizujące osobowość pacjenta lęki. Teorie dotyczące przyczyn pojawiania się fobii są różne.
Wszyscy odczuwamy pewne lęki i obawy. Jeden boi się pająków lub myszy. drugi z kolei ciemności i jest to najzupełniej normalne zjawisko. Są jednak ludzie, którym nasi­lenie lęku nie pozwala na normalne funkcjonowa­nie i radzenie sobie w zwyczajnych sytuacjach życiowych. Taki nie mający racjonalnych podstaw lęk uznaje się za objaw zaburzeń psychicznych określanych mianem „fobii", od greckiego słowa phobos. czyli „strach". Fobie są trudne do odróż­nienia od strachu czy lęku. Ich podstawową cechą charakterystyczną jest to. że chory dokładnie zna źródła swoich obaw i stara się unikać negatywnych emocji, trzymając się z dala od bodźców czy sy­tuacji je wywołujących.
Klasyfikacja fobii opiera się na rodzaju czyn­nika wywołującego ją, na przykład agorafobia - to lęk przestrzeni (agora znaczy po grecku „plac"), a tanatofobia - lęk przed śmiercią (thanatos to po grecku „śmierć").
Rodzina i przyjaciele osób cierpiących na fobie często sądzą, iż skoro chodzi tu o nierozsądne obawy, to chorzy mogą po prostu ..wziąć się w garść", jeśli tylko naprawdę zechcą.Tymczasem dla chorych strach ten jest nie do przezwyciężenia. Reakcja na przedmiot fobii łączy się z nieprzyjem­nymi objawami fizjologicznymi, podobnymi do stanu paniki: organizm chorego wydziela do krwi dużo adrenaliny, przygotowując się do fizyczne­go wysiłku: walki lub ucieczki. Proces ten cha­rakteryzują, między innymi, przyspieszone tętno, mocne bicie serca, skurcze mięśni, poty. mdłości i suchość w ustach. Reakcja fizyczna bywa tak gwałtowna i głęboka, że pacjent nierzadko ma wra­żenie, iż zaraz zemdleje albo umrze na zawał serca lub udar mózgu.

Podobne prace

Do góry