Ocena brak

Co to są czołgi?

Autor /Eder Dodano /31.01.2012

Trzy podstawowe cechy odróżniają czołgi od innych pojazdów. Są to: uzbrojenie, opancerzenie oraz zdolność do poruszania się w wyjątkowo trudnym terenie. Niektóre czołgi są nawet w stanie poruszać się na lub pod wodą.
Już na samym początku I wojny światowej pojawiły się samochody pancerne. Poruszały się one na kołach, więc mogły operować wy­łącznie po stosunkowo gładkim terenie, najlepiej po utwardzonych drogach. Pojazdy takie zupełnie nie nadawały się do atakowania nieprzyjacielskich okopów, gdyż utknęłyby natychmiast w grząskim i nierównym terenie. Jednak już wkrótce znale­ziono rozwiązanie tego problemu.
Już w 1882 r. John Fender, Anglik pracujący w Argentynie, zbudował pierwszy pojazd gąsieni­cowy. Jak wtedy mówiono, pojazd rozpościerał sobie sam drogę przed kołami. Pojazd Fendera był maszyną parową poruszającą się na dwóch gąsie­nicach składających się z metalowych płyt połą­czonych giętko między sobą. Pojazdy takie mogły poruszać się tam, gdzie zwykłe samochody grzęzły, dlatego szybo znalazły zastosowanie w rolnictwie.

Podobne prace

Do góry