Ocena brak

Co to są bakterie?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Bakterie są wyraźnie większe od wirusów, ale pomimo to mają mikroskopijne rozmiary - 500 średniej wielkości bakterii, jedna za drugą, zajęłoby tylko jeden milimetr długości. Niektóre są podłużne, inne okrągłe lub w kształcie przecinka. Potrzebują do życia wilgoci i składników odżywczych, choć wiele z nich może przetrwać niekorzystne warunki, zamykając się w twardych formach przetrwalnikowych.

Bakterie żyją niemal wszędzie: w glebie, powietrzu i wodzie, a zwłaszcza w materii organicznej martwej lub rozkładającej się. Niektóre są bezpośrednimi sprawcami infekcji, gdyż atakują i niszczą komórki i tkanki. Inne, takie jak Clostridium tetani wywołująca tężec, są źródłem toksycznych produktów ubocznych, będących bezpośrednim źródłem choroby.

Zarazki zwane Rickettsia mają niektóre cechy bakterii i niektóre cechy wirusów. Powodują infekcje, takie jak pewne rodzaje tyfusu, gorączkę Q oraz gorączkę plamistą. Sądzono kiedyś, że należą do osobnej grupy mikrobów, ale obecnie wiadomo, że są rodzajem małych bakterii.

Podobne prace

Do góry