Ocena brak

Co to są alergie skórne?

Autor /Starszy Dodano /31.01.2012

Rozróżniamy trzy podstawowe formy reakcji alergicznych na skórze. Najbardziej powszechną, zwłaszcza wśród dzieci, jest egzema, która ma postać wysypki albo łuszczącej się skóry, a występuje głównie na rękach, twarzy, szyi oraz w dołkach pachowych i za kolanami.

W wielu przypadkach egzema ma niewątpliwie podłoże alergiczne. Bywa, że możliwe jest rozpoznanie alergenów - występujących w pokarmach albo w substancjach mających bezpośredni kontakt ze skórą - które są powodem wystąpienia zmian skórnych. Czasami wykrycie alergenów jest trudne lub wręcz niemożliwe - mamy wtedy do czynienia z egzemą konstytucjonalną.

Kontaktowe zapalenie skóry to szczególny typ egzemy, często występujący u dorosłych, a spowodowany przez bezpośredni kontakt skóry z pewnymi substancjami alergizującymi. Często pojawia się na dłoniach, a przyczyn może być wiele: mydła, detergenty, proszki do prania, kleje oraz inne substancje i związki chemiczne, które wykorzystujemy do pracy. Niektórzy pacjenci z kontaktowym zapaleniem skóry są uczuleni na nikiel, używany do wyrobu biżuterii oraz zapięciach biustonoszy i dżinsów. Przyczynę rekcji alergicznej jest wtedy łatwo ustalić, gdyż czerwona wysypka (w postaci pęcherzy) pojawia się pod niklowym zapięciem.

Pokrzywka ma postać czerwonego lub białawego, bardzo drażliwego obrzmienia. Może pojawić się prawie natychmiast, czasem na bardzo małym obszarze. Tu znowu przyczyn jest wiele i bywają rozmaite. Pewne pokarmy, leki, perfumy, kwiaty i rośliny mogą być odpowiedzialne za tego rodzaju reakcję alergiczną.

Podobne prace

Do góry