Ocena brak

Co to jest zez?

Autor /Maria Dodano /31.01.2012

Czynność patrzenia wymaga jednoczesnego skoncentrowania obu oczu na jednym przedmiocie. Dzięki temu uzyskuje się obraz trójwymiarowy i można ocenić kształt przedmiotu oraz odległość, w jakiej się on od nas znajduje. Zez pojawia się wtedy, gdy ruch oczu nie jest skoordynowany, tzn. jedno oko nie podąża w kierunku zgodnym z ruchem drugiego. Ruch gałki ocznej może być „opóźniony" lub „przyspieszony" w stosunku do drugiego oka. Rozróżniamy więc odpowiednio dwa rodzaje zeza: zbieżny i rozbieżny. Ten ostatni częściej występuje u dorosłych. Może się zdarzyć, że niemowlę zezuje od urodzenia, ale częściej zez pojawia się u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat, zwykle po chorobie i początkowo tylko wtedy, kiedy dziecko jest zmęczone. Nie występuje podwójne widzenie, ponieważ mózg tłumi jeden z otrzymywanych obrazów. Jednakże leczenie jest tutaj bardzo istotne, ponieważ stan ten może doprowadzić do tak zwanego „leniwego oka". Funkcjonujące w niewłaściwy sposób oko może przestać się rozwijać, co doprowadzi do trwałego upośledzenia wzroku.
Zez, który pojawia się u dorosłych, jest zwykle spowodowany uszkodzeniem nerwu lub mięśnia wzrokowego, co z kolei może być wywołane przez cukrzycę czy nadciśnienie. Zazwyczaj towarzyszy mu widzenie podwójne, ponieważ każda gałka oczna z osobna pracuje normalnie.

Dziecięce zezy leczy się szkłami korekcyjnymi i specjalnymi ćwiczeniami. W wielu przypadkach konieczny jest także zabieg chirurgiczny na mięśniu oka. Ważne jest także wyeliminowanie podwójnego widzenia albo przez zakrycie odchylającego się oka plastrem, albo umocowanie pryzmatu na szkłach pacjenta.

Podobne prace

Do góry