Ocena brak

Co to jest zapalenie płuc?

Autor /Joanna Dodano /31.01.2012

W przeszłości zapalenie płuc było ostatnią chorobą zabijającą wyniszczony innymi dolegliwościami organizm starszego człowieka. Zapalenie płuc zwykle atakuje ludzi chorych, bardzo młodych i bardzo starych, i ma na swoim koncie miliony istnień na całym świcie. Dzisiaj, dzięki antybiotykom, choroba ta nie zbiera już tak strasznego żniwa.
O odoskrzelowym zapaleniu płuc mówimy wtedy, gdy choroba zaatakuje także oskrzela. Przy płatowym zapaleniu płuc infekcja koncentruje się na jednym z głównych segmentów, czyli płatów płuc: prawe płuco dzieli się na płat górny, środkowy i dolny, płat lewy dzieli się na płat górny i dolny.

Zapalenie płuc to zbiorowy termin odnoszący się do wielu rodzajów bolesnego zapalenia i obrzęków w najgłębszych partiach płuc, głębiej niż oskrzela i oskrzeliki. Wiele przypadków zapalenia płuc jest wywołanych infekcją wirusową lub bakteryjną. Inne są spowodowane przez wdychanie trujących wyziewów lub przyjmowanie drażniących płynów. Do objawów należy kaszel, gorączka, pocenie się, duszności, ślady krwi w odksztuszanej flegmie i ból w klatce piersiowej.

Podobne prace

Do góry