Ocena brak

Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?

Autor /Maria Dodano /31.01.2012

Zapalenie pęcherza moczowego polega zwykle na powstaniu stanu zapalnego błony śluzowej pęcherza, co jest najczęściej rezultatem infekcji bakteryjnej. Rzadko występuje ono u mężczyzn i wtedy zazwyczaj spowodowane jest nieprawidłowościami w budowie anatomicznej tego narządu. Tymczasem cztery na pięć kobiet zostaje zaatakowanych tą chorobą w ciągu życia. Jedną z przyczyn jest fakt, że kobieca cewka moczowa jest o wiele krótsza, mierzy zaledwie 2 do 3 centymetrów, w porównaniu z męską -15 cm. Nawet przy zachowaniu wszelkich zasad higieny zarazki znajdujące się na skórze i w okolicy odbytu mogą z łatwością przedostać się cewką moczową do pęcherza, gdzie w niedługim czasie wywołają infekcję.


Wiele przypadków zapalenia pęcherza jest wywołanych przez bakterie o nazwie escherichia coli. Te bakterie normalnie żyją w jelicie i są nieszkodliwe, a nawet wspomagają proces trawienia. Czasami jednak udaje im się przywędrować z odbytu do pobliskiego ujścia cewki moczowej.

Zapalenie nerek czasem nazywa się chorobą miesiąca miodowego. Nazwa pochodzi stąd, iż zdarza się, że pierwszy w życiu stosunek płciowy lub odbycie kilku stosunków w krótkim czasie mogą skaleczyć delikatną skórę wokół pochwy i cewki moczowej. W tej sytuacji cewka moczowa jest bardziej podatna na infekcje.
Inne czynniki ułatwiające wystąpienie zapalenia pęcherza u kobiet są podobne. Należy do nich ciąża, poród, zabieg chirurgiczny (na przykład nacięcie krocza) źle dobrany rozmiar środka antykoncepcyjnego (na przykład kapturka) i zwykłe zmiany hormonalne, łącznie z początkiem menstruacji i menopauzy.

Głównymi objawami zapalenia pęcherza są silna potrzeba oddawania moczu, której czasem nie można opanować, oraz pieczenie lub ból towarzyszące tej czynności. Czasami ilość oddawanego moczu jest bardzo mała, a chory po krótkim czasie znowu czuje potrzebę fizjologiczną. Może także pojawić się lekka gorączka i ból w podbrzuszu.

Podobne prace

Do góry