Ocena brak

Co to jest zakażenie skóry?

Autor /Joanna Dodano /31.01.2012

Dziesiątki milionów mikroskopijnych bakterii i grzybów żyją na zdrowej skórze. Niektóre z nich mogą wywołać chorobę skóry jednak tylko kilkuset udaje się przedostać pod powierzchnię tkanki skórnej. Miejscem inwazji bywają skaleczenia, zadrapania, rany i okolice, gdzie skóra jest wysuszona, na przykład z powodu złej diety.
Grzybica, wywołana przez dermatofity, jest najpospolitszą chorobą skóry, za którą winę ponoszą grzyby. Choroba ta atakuje skórę głowy, pachwin i stóp. Infekcją można zarazić się w wilgotnym'* miejscu, na przykład na basenie czy w przebieralni klubu sportowego. Grzybica powoduje pękanie skóry, która robi się wilgotna i nieprzyjemna. Pleśniawka to choroba grzybicza atakująca wargi i jamę ustną. U kobiet może także zaatakować pochwę. Większość skórnych chorób bakteryjnych i grzybiczych leczy się antybiotykami lub maściami działającymi na określony czynnik chorobotwórczy.

Do bardzo powszechnych chorób wirusowych skóry należą brodawki. Występują w różnych kształtach i rozmiarach, mogą pojawić się na każdej części ciała, nawet pod paznokciem. Organizm często potrafi zmobilizować siły immunologiczne przeciwko brodawkom, które znikają jakby w cudowny sposób. W przeciwnym razie trzeba je usuwać chirurgicznie.

Podobne prace

Do góry