Ocena brak

Co to jest tętno?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Przy każdym uderzeniu serca krew wypływająca gwałtownie z lewej strony pompy powoduje, że tętnice rozszerzają się pod wpływem nacisku. Fale ciśnienia rozchodzą się po wszystkich tętnicach, a najlepiej wyczuwalne są w pewnym określonym punkcie nadgarstka. Każda fala, czyli puls, pochodzi od jednego uderzenia serca. Licząc tętno uzyskamy informację, ile razy na minutę uderza ten narząd.

Nie dość, że serce jest podwójną pompą, to na dodatek każda jego część składa się z dwóch segmentów. Górny segment, przypominający grubą, elastyczną torbę, zwie się przedsionkiem. Spełnia funkcję swego rodzaju „poczekalni" krwi, która powracając z płuc do lewego, a z reszty organizmu do prawego przedsionka, napełnia je niczym woda rozdymająca balon.

Niższy segment po obu stronach serca ma jeszcze grubsze ściany i silniejsze mięśnie. Nazywa się komorą i to właśnie on z wielką siłą wypycha krew do tętnic.

Pomiędzy każdym przedsionkiem a tętnicą znajduje się duża zastawka. Ta po prawej stronie nazywa się zastawką trójdzielną, ponieważ składa się z 3 kieszeni. Ta po lewej stronie to zastawka dwudzielna albo mitralna - zwana tak dlatego, ponieważ wiele lat temu, gdy ludzie po raz pierwszy otworzyli i badali serce, uważali, że ma ona kształt mitry, czyli nakrycia głowy biskupa!

Te zastawki sprawiają, że krew płynie we właściwym kierunku. Są jeszcze zastawki umiejscowione przy wyjściu z każdej komory, w miejscu, gdzie krew wpływa do głównych tętnic. Z prawej strony (w kierunku płuc) znajduje się zastawka płucna, z lewej strony - tętnicza.
Każde uderzenie serca składa się z 2 zasadniczych części. Pamiętasz zaciskanie i rozluźnianie pięści? Część rozluźniająca to moment, kiedy komory robią się luźne i obwisłe. Krew wpływa do nich z tętnic przez zastawkę mitralną i trójdzielną. Zastawka płucna i tętnicza zamykają się po to, by krew nie mogła zawrócić z tętnic głównych. Ta faza bicia serca jest znana jako rozkurcz.

Podobne prace

Do góry