Ocena brak

Co to jest taksydermia?

Autor /Bery Dodano /31.01.2012

Zwłoki ssaków, ptaków, ryb i in­nych zwierząt można preparować za pomocą technik taksydermicznych (wypychania zwierząt). Takie eksponaty wykorzystywane są głównie w celach poznawczych i naukowych w muzeach oraz szkołach.
Najstarsze zmumifikowane zwłoki ludzkie znaleziono na terenie dzisiejszej Libii. Na­leżały one do człowieka, który zmarł około 4000 lat przed naszą erą. W grobowcach staro-egipskich znajdowano mumie zarówno ludzkie, jak i zwierzęce. Jednak wszystkie te psy, koty, ptaki i małpy mumiflkowano w celach religijnych i nie przypominają one zbytnio żywych zwierząt.
Każdy proces, prowadzący do zakonserwowa­nia zwłok zwierzęcia w takiej formie, by wyglą­dało jak żywe, zaliczamy do taksydermii. Termin ten pochodzi Z greki i oznacza, w dosłownym tłu­maczeniu, układanie skóry. Znacznie powszech­niej używane jest określenie wypychanie zwierząt. Dziś zwierzęta wypychane są w celach naukowych, lecz często spotyka to trofea myśliwskie i węd­karskie oraz ... ulubione zwierzęta domowe.
Konserwowanie skór zwierzęcych miało od naj­dawniejszych czasów żywotne znaczenie dla ludzi, którzy wykorzystywali je do wyrobu odzieży, sza­łasów i butów. Jednak wypychanie skór zwierzę­cych, tak aby stanowiły eksponat muzealny, to wynalazek stosunkowo młody. Zwykle polega ono na nałożeniu wyprawionej skóry zwierzęcej na odpowiednio ukształtowany manekin, a potem jak najwierniejsze oddanie wyglądu żywego zwierzę­cia. Pierwszymi znanymi rzemieślnikami wypy­chającymi zwierzęta byli Holendrzy.
W 1517 roku w Amsterdamie wystawiono ko­lekcję wypchanych ptaków tropikalnych. Szkielet z drutu podtrzymywał eksponat, a materiał wypeł­niający zawierał różne przyprawy korzenne i był także środkiem konserwującym. Najstarszy przy­kład sztuki taksydermii, który dotrwał do naszych czasów, jest przechowywany w Królewskim Mu­zeum Kręgowców we Florencji. Jest to nosorożec, wypchany w XVI wieku dla Muzeum Ulyssesa Aldrovandusa w Bolonii.

Podobne prace

Do góry