Ocena brak

Co to jest stres?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

Tempo życia, jakie narzucone nam jest we współczesnym świecie, odciska swoje piętno na każdym z nas. Sprawia, ze żyjemy w ciągłym stresie, który może spowodować całkowite załamanie umysłowe lub fizyczne, o ile na czas nie zostaną podjęte zdecydowane środki zaradcze.

Stres stanowi poważny problem dzisiejszych zindustrializowanych społeczeństw. Jest odpowiedzialny za wiele chorób i straconych dni pracy, ponadto bywa przyczyną głębokiego bólu i życiowych tragedii.

W przeszłości przedstawiciele świata medycznego nie przywiązywali dużej wagi do stresu; uważali, że dolegliwość tę wymyślają sobie sami pacjenci, że ma ona podłoże psychiczne lub psychosomatyczne (związane ze strachem lub niepokojem). Tymczasem dziś lekarze przyznają już, iż stres stanowi prawdziwy problem medyczny - choć w wielu przypadkach leczenie ograniczają wyłącznie do proponowania leków. Niestety, produkty farmakologiczne, których zadaniem jest leczyć stres, mogą zazwyczaj stosunkowo szybko wywołać uzależnienie, a zatem o wiele lepiej byłoby, gdyby ludzie potrafili rozpoznać przyczyny stresu tkwiące w ich sposobie życia i podejmowali środki zaradcze, zanim niegroźne objawy staną się przyczyną poważnych problemów zarówno psychicznych, jak i organicznych.

Nagły i bardzo intensywny stres ma wiele wspólnego ze strachem. Sprawia, że budzi się w nas pierwotny instynkt przeżycia, wywołujący specyficzną reakcję fizyczną i chemiczną. Związane są one ze znacznie zwiększoną produkcją adrenaliny - hormonu wytwarzanego w gruczołach nadnerczy. Pełni on rolę tzw. mediatora układu nerwowego. Gruczoły te są kontrolowane przez układ nerwowy.

Adrenalina jest wydzielana bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu skutki jej działania są natychmiastowe. Przygotowuje organizm do u-cieczki bądź do walki - stawienia czoła wyzwaniu. Zwiększony przypływ adrenaliny do krwi pojawia się w reakcji na strach lub na stres fizyczny bądź emocjonalny. Przygotowuje tkanki i narządy wewnętrzne do szybkiej reakcji na kryzys.

Adrenalina zwiększa tempo i siłę pracy serca oraz podnosi ciśnienie krwi. Przyspiesza także przemianę glikogenu w glukozę, dostarczając w ten sposób dodatkową energię do mięśni. Oddech także ulega przyspieszeniu, ponieważ płuca usiłują zaczerpnąć większą dawkę tlenu. Temperatura organizmu podnosi się i jednocześnie proces trawienia zostaje zatrzymany.

Wydzielanie adrenaliny może być pożyteczną i pozytywną reakcją na sytuacje niebezpieczne i wzbudzające strach. Jest siłą umożliwiającą ludziom skuteczne działanie w chwili kryzysu, mobilizowanie maksymalnych sił i potencjału w celu odwrócenia grożącej katastrofy. Niestety, w wielu okolicznościach reakcja stresowa może wywołać także skutki uboczne.

Zbyt intensywny i długotrwały stan stresu może mieć poważne działanie destrukcyjne. Może uszkadzać układ immunologiczny, sprawiając, że osoba żyjąca w stresie będzie bardziej podatna na choroby. Utrata energii w wyniku nieustannego stresu sprawia, że organizm staje się niezdolny do codziennej regeneracji.

Podobne prace

Do góry