Ocena brak

Co to jest respirator?

Autor /Ochal Dodano /31.01.2012

Po poważnej operacji u pacjenta mogą wystąpić problemy z oddychaniem, także wymagające inten­sywnej terapii. Mogą one być skutkiem ubocznym zastosowanych środków znieczulających lub po­jawienia się płynu w płucach. Jeśli pacjentowi usu­nięto jedno płuco albo cierpi on na przewlekłą chorobę płuc, mogą wystąpić u niego objawy nie­dotlenienia. Rutynowym sposobem postępowania w takich przypadkach jest zastosowanie sztucznego oddychania - podłączenie pacjenta do respira­tora, przy pomocy którego będzie on oddychał. Respirator może zastąpić funkcję mięśni klatki pier­siowej częściowo lub całkowicie.

Praca respiratora polega na wprowadzaniu tlenu do płuc pacjenta przez rurkę umieszczoną w tcha­wicy. Do urządzenia tego podłącza się również osoby, u których stwierdzono uszkodzenie części mózgu odpowiedzialnej za oddychanie. Uszkodze­nie może być spowodowane przez uraz głowy łub zatrucie mózgu w ciężkim przypadku śpiączki me­tabolicznej - cukrzycowej, mocznicowej lub będą­cej skutkiem działania środków toksycznych.
Pacjent podłączony do respiratora otrzymuje leki uśmierzające ból i rozluźniające mięśnie. Zwykle sztuczne oddychanie jest potrzebne tylko przez kilka dni, ale czasami pojawia się potrzeba wykorzystywania respiratora przez kilka miesięcy czy nawet lat.

Podobne prace

Do góry