Ocena brak

Co to jest przewlekłe odmiedniczkowe zapaleniu nerek?

Autor /Maria Dodano /31.01.2012

Pewna liczba ludzi cierpi na powtarzające się ataki odmiedniczkowego zapalenia nerek. Na początku objawy są niemal niezauważalne, jednak stopniowo choroba uszkadza nefrony, których regeneracja staje się coraz trudniejsza.

Sytuacja taka doprowadza czasem do wystąpienia przewlekłego zapalenia odmiedniczkowego nerek. Znanych jest kilka różnych przyczyn tego stanu. Kamienie nerkowe mogą zahamować przepływ moczu. Czasem może wystąpić wada „zastawek", które przepuszczają mocz z moczowodu do pęcherza moczowego. Normalnie, kiedy pęcherz „wyciska" mocz do moczowodu, te zastawki zamykają się, by uniemożliwić cofnięcie się moczu z powrotem do pęcherza. Jeśli zastawki mają nieprawidłową budowę albo pracują nieskutecznie, powracający do nerek strumień moczu może przenieść do nich infekcję.

W przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniu nerek wczesne objawy są stosunkowo łagodne, dopiero po pewnym czasie dają się zauważyć poważne symptomy niewydolności nerek. Kuracja polega na podawaniu antybiotyków, operacyjnym korygowaniu wadliwych zastawek lub usuwaniu kamieni z dróg moczowych.

Podobne prace

Do góry