Ocena brak

Co to jest próchnica zębów?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

Brudne, nie czyszczone zęby zaczyna pokrywać warstwa kleistej substancji, będącej mieszaniną starego pokarmu, śliny i drobnoustrojów, takich jak bakterie, czyli tzw. płytka bakteryjna.

Uważa się, że bakterie na płytce nazębnej rozmnażają się, żywiąc się cukrami występującymi w starym pokarmie. Produktem przemiany materii są kwasy. Szkliwo jest bardzo twarde, ale podatne na działanie związków chemicznych. Kwas wyżera szkliwo, a następnie zębinę i może dojść aż do miazgi. Ten proces nazywamy psuciem się, czyli próchnicą zębów - jeśli dotrze do miazgi i zaatakuje znajdujące się tam wrażliwe nerwy, może doprowadzić do bólu zęba.

Próchnica zaczyna się zwykle w najbardziej podatnych powierzchniach szkliwa, czy to pomiędzy zębami, gdzie trudno usunąć bakteryjną płytkę nazębną, czy też w szczelinach szkliwa między guzkami zęba.

Jeśli nie przeciwdziała się procesowi psucia się zębów, atak związków chemicznych i zarazków rozszerzy się przez miazgę i kanał w korzeniu, aż do otaczającej kości zębowej. Rezultatem tych zmian jest zapalenie, któremu towarzyszy ropa i ucisk na tkankę kostną. Zjawisko to nazywamy ropniem okołozębowym.

Podobne prace

Do góry