Ocena brak

Co to jest popęd płciowy?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

Ciekawym zjawiskiem leżącym pośrodku między popędami czysto psychologicznymi a społecznymi jest popęd płciowy. W świecie zwierząt, poza grupą naczelnych, popęd płciowy jest wyłącznie instynktowny, ściśle związany z poziomem hormonów płciowych we krwi. U ludzi popęd płciowy ma funkcję częściowo fizjologiczną: jest bardzo słaby przed wzrostem poziomu hormonów płciowych w okresie dojrzewania, ponadto zdaje się, że każdego dorosłego człowieka charakteryzuje jemu właściwy poziom zaspokojenia seksualnego, który regularnie wymaga realizacji.

Jednakże stan pobudzenia seksualnego u ludzi nie powtarza się z taką regularnością, jak na przykład popęd zaspokojenia głodu. Sprawia raczej wrażenie, że jest skutkiem pewnej aktywności mózgu, związanej albo z bodźcem zewnętrznym, zwykle obecnością atrakcyjnego przedstawiciela płci przeciwnej, albo świadomej myśli.

Sprzeczne są poglądy dotyczące sposobu, w jaki popęd płciowy wpływa na zachowanie w społeczeństwie. Niektórzy psychologowie behawioralni twierdzili, na podstawie badań nad zwierzętami, że celem działań społecznych jednostki jest przekazanie swoich genów, czyli cech dziedzicznych na drodze aktywności płciowej - teoria „samolubnego genu".

Ta teoria spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem, zwłaszcza w odniesieniu do prób tłumaczenia nią wszystkich aspektów ludzkiego zachowania. Głównym argumentem przeciw jest fakt, że część aspektów zachowania seksualnego ludzi nie ma na celu reprodukcji. Na przykład aktywność płciowa nie zawsze jest heteroseksualna (czyli skierowana ku osobie płci przeciwnej), ale jest czasem homoseksualna (pomiędzy członkami tej samej płci), a więc bez wątpienia pozbawiona intencji przedłużenia gatunku.

Podobne prace

Do góry