Ocena brak

Co to jest podświadomość?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

Pierwszą osobą, która podjęła badania sfery podświadomości chorego umysłu, był austriacki psychiatra Zygmunt Freud (1865-1939). W późniejszej fazie swoich prac prowadził badania nad zjawiskiem histerii. Był autorem tezy, że wszystkie zaburzenia psychiczne są spowodowane przez problemy, spychane przez świadomą część umysłu w bardzo głębokie pokłady psychiki i prawdopodobnie mające swoje źródło w dziecięcych doświadczeniach seksualnych. Freud twierdził, że po ujawnieniu i uświadomieniu sobie tych problemów pacjenci stopniowo wracają do zdrowia.

Podświadomość

Interpretacje snów i metoda wolnych skojarzeń oparta na spontanicznych reakcjach złożyły się na stworzony przez Freuda system psychoanalizy. Jego teorie zostały później rozszerzone przez prace psychologa z Austrii, Alfreda Adlera (1870-1973), i naukowca ze Szwajcarii, Carla Junga (1875-1961).

W dwudziestym wieku w Stanach Zjednoczonych psychiatra Carl Rogers (1902-1987) kontynuował badanie metod wywodzących się z psychoanalizy i stworzył metodę terapii koncentrującą się na pacjencie. Lekarz przywiązywał dużą wagę do tego, by chory sam zdawał sobie sprawę ze swojego stanu.

Podobne prace

Do góry