Ocena brak

Co to jest paradontoza?

Autor /Erka Dodano /31.01.2012

Stan dziąseł jest ściśle związany ze stanem zębów. Paradontoza, będąca chorobą dziąseł, jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości występujących u ludzi. Choroba przebiega podstępnie, niszcząc tkanki dające oparcie zębom, czego rezultatem jest utrata uzębienia.

Jeśli podczas regularnych wizyt u dentysty nie usuwa się bakteryjnej płytki nazębnej, doprowadzi ona do podrażnienia otaczającej tkanki dziąsłowej, nabłonka dziąsłowego, który pod wpływem stanu zapalnego utraci sprężystość. Nie leczony, stan ten doprowadzi do bezbolesnego zniszczenia włókien więzadła okołozębowo-zębowego i kości znajdującej się w pobliżu. W końcu zęby zaczną się chwiać. Na tym etapie przeciwdziałanie bywa już niemożliwe.

W początkowej fazie paradontozy leczenia polega generalnie na dokładnym usuwaniu całej widocznej płytki bakteryjnej, wraz z kamieniem nazębnym, i na czyszczeniu zębów. Jednak jeśli choroba jest zbyt zaawansowana, może zajść potrzeba chirurgicznego usunięcia i rekonstrukcji dziąseł. Jest to zabieg trudny, kosztowny i zwykle dość bolesny, ale można go uniknąć, podobnie jak innych kłopotów z zębami. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o swoje zęby, będą służyły nam przez całe życie.

Podobne prace

Do góry