Ocena brak

Co to jest palec młotowaty?

Autor /Grzebyk Dodano /31.01.2012

Nie dopasowane buty mogą być przyczyną także innych deformacji, zwłaszcza jeśli stopa jeszcze się rozwija. Większość deformacji stóp powodują buty, które odbiegają od naturalnego kształtu stopy - szczególnie szkodliwe są buty wąskie, o spicza­stych noskach. Stan stóp mogą pogorszyć bardzo wysokie obcasy, na przykład szpilki albo platfor­my, gdyż wykrzywiają one stopę pod nienatural­nym kątem i wciskają palce do najwęższej części buta. Jedną z najczęstszych deformacji jest młoto­waty palec u nogi. Zwykle stan ten pojawia się na palcu sąsiadującym z paluchem. Palec ten jest nie­naturalnie uniesiony, w wyniku czego jego górna część ociera się o wnętrze buta. W miejscu otarcia pojawia się modzel, co sprawia taki ból, że unie­możliwia zakładanie jakiegokolwiek obuwia.
Młotowaty palec może być wynikiem noszenia butów nadmiernie ściskających palce. Bywa jed­nak i tak, że jest rezultatem zachwiania równowagi pomiędzy mięśniami, które normalnie trzymają palec prosto. Także nadzwyczajnie długi palec może przekształcić się w palec młotowaty.
Takie dolegliwości, jak długie palce czy palce młotowate, często występują u członków jednej rodziny. Palec młotowaty zwykle nie wymaga le­czenia, o ile nie powoduje wyraźnych dolegliwo­ści. Ochronna wkładka położona na palec zabez­piecza przed jego otarciem. Pedikiurzysta może usunąć ewentualny nadmiar skóry, jeśli taki narośnie. Noszenie wygodnych, dopasowanych butów zapobiegnie dalszym problemom, choć w ekstre­malnych przypadkach zabieg chirurgiczny może okazać się niezbędny. Podczas operacji wycina się zmieniony staw, dzięki czemu palec jest krótszy i prostszy niż przed zabiegiem.

Podobny stan - młotkowaty palec nogi - jest wy­wołany przez zachwianie równowagi mięśniowej, czego rezultatem jest niemożność wyciągnięcia końca palca. Tak jak przy palcu młotowatym, czę­sto tworzy się modzel i jeśli stan ten powoduje ból, usuwa się ostatnią kość palca.

Podobne prace

Do góry