Ocena brak

Co to jest osłona przeciwsłoneczna?

Autor /Szostak Dodano /31.01.2012

Jednym z najprostszych, lecz przy tym najważ­niejszych akcesoriów fotograficznych Jest osłona przeciwsłoneczna. Jest to stożkowa, zazwyczaj czarna matowa rura, nakładana na obiektyw celem niedopuszczenia doń ostrego światła padającego spoza kadru. Podobnie gdy patrzymy pod słońce, często trzymamy dłoń nad oczami, aby nie dopu­ścić do nich promieni padających bezpośrednio od słońca, które oślepiają nas.
Gdy nie stosujemy osłon przeciwsłonecznych, ..niechciane światło" dociera do obiektywu z boku i rozprasza się na jego skomplikowanych elemen­tach optycznych przed dotarciem do błony fotogra­ficznej. To powoduje, że otrzymujemy zamglone obrazy, na które nakłada się obraz przesłony obiek­tywu. Bywa on często tak ostry, że można zauwa­żyć na nim detale listków mechanizmu przesłony.
Poradniki dla początkujących fotografów radzą nie robić zdjęć pod słońce. Jednak ogranicza to znacznie możliwości fotografa. Wiele doskonałych zdjęć wykonano pod słońce. Można uzyskać w ten sposób efekty prześwietlania włosów lub listowia na drzewach, czy też refleksy świetlne na po­wierzchni wody. Obiektyw można także osłonić ręką bądź kartką papieru, jednakże należy utrzy­mywać osłonę poza polem widzenia aparatu.
Z odpowiednio dopasowaną osłoną nakładaną na obiektyw fotograf nie ma takich problemów. Przed założeniem osłony należy się jednak upewnić, czy pasuje ona do obiektywu, który mamy za­miar stosować. Osłona do standartowego obiekty­wu założona na obiektyw szerokokątny będzie ograniczała pole widzenia aparatu i będzie widocz­na na zdjęciu.

Podobne prace

Do góry