Ocena brak

Co to jest oczopląs?

Autor /Maria Dodano /31.01.2012

Ruchem oczu kieruje sześć mięśni, z których każdy z osobna jest kontrolowany przez obszar motoryczny kory mózgowej. Jednak ponieważ ruchy oczu muszą być bardzo precyzyjne, są one „poprawiane" przez kolejny zestaw mięśni, kontrolowany przez móżdżek. Jako że móżdżek posiada połączenia z ośrodkami równowagi usytuowanymi w uszach (ucho wewnętrzne), każdy uraz mechaniczny czy choroba, czy to uszu, czy też samego móżdżku, może spowodować złe przesyłanie sygnałów korygujących, w wyniku czego ruchy oczu stracą płynność i precyzję.

Oczopląs może zostać wywołany przez takie zjawiska jak udar czy zapalenie ucha wewnętrznego. Także obracanie się wokół własnej osi do momentu pojawienia się zawrotów głowy może spowodować przejściowy oczopląs. Bywa on także skutkiem uszkodzenia siatkówki, odbierającej obrazy i przekazującej impulsy wzrokowe do mózgu. Celem ruchów oczu jest wówczas niedopuszczenie, by obraz padał na uszkodzoną część obszaru odbierającego światło. Tego rodzaju oczopląs występuje często u albinosów i u pracujących w ciemności górników.

Leczenie oczopląsu zwykle jest możliwe. Niewiele tylko można zrobić w przypadku uszkodzeń siatkówki lub mózgu. Jeśli powodem niepokojących objawów jest nieprawidłowa dieta, pomóc może przyjmowanie witaminy A.

Podobne prace

Do góry