Ocena brak

Co to jest miotonia (dystrofia miotoniczna)?

Autor /Aster Dodano /31.01.2012

Miotonia nieco różni się od innych rodzajów dystrofii, a jednym z jej objawów jest niemożność rozluźnienia mięśnia po skurczu. Zwykle najpierw atakowane są mięśnie dłoni, więc zdarza się, że chory dowiaduje się o swojej chorobie, nie mogąc rozprostować palców po uściśnięciu czyjejś dłoni.

Dystrofia miotoniczna jest najbardziej zróżnicowana z wszystkich. Objawy obejmują drobne problemy z rozluźnieniem mięśni, jak również poważne osłabienie układu ruchu pojawiające się w pierwszych latach życia. Choroba daje o sobie znać już u nastolatków. W późniejszych latach życia mięśnie twarzy, szyi i rąk tracą siłę i ruchliwość. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów dystrofii, miotonia może wywoływać objawy w innych narządach organizmu - łysienie i katarakta to z często zjawiska towarzyszące.
Jak dotąd nie znaleziono jeszcze terapii, która skutecznie powstrzymywałaby postęp dystrofii mięśniowych. Pacjentom zaleca się jak najwięcej ćwiczeń fizycznych, aby prawidłowo funkcjonowały te mięśnie, które są w dobrym stanie. Do rozluźnienia mięśni w dystrofii miotonicznej stosowana jest chinina.

Podobne prace

Do góry