Ocena brak

Co to jest mięsień sercowy?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Mięsień, z którego zbudowane jest serce, w ogóle nie przypomina innych mięśni w organizmie. Nazywa się mięśniem sercowym i nigdy nie czuje zmęczenia, jak stałoby się w przypadku mięśni palców i dłoni, gdybyśmy chcieli nieustannie zaciskać i rozluźniać pięść. W czasie życia przeciętnego człowieka serce kurczy się ponad 2,5 mld razy. Jest to zrozumiałe, ponieważ gdyby serce zmęczyło się i przestało pracować, nasze życie dobiegłoby końca.
Rytm i siła bicia serca są regulowane dwojako. Po pierwsze przy pomocy głównych nerwów, łącznie z nerwem błędnym, dochodzących z mózgu. Nerwy te pracują automatycznie, sprawiając, że serce pracuje z odpowiednią prędkością nawet podczas snu. Jeden system nerwów przyspiesza pracę serca, drugi służy jako hamulec i zwalnia akcję narządu.

Druga metoda kontrolowania serca polega na wykorzystaniu hormonów, wyspecjalizowanych związków chemicznych przenoszonych przez układ krwionośny. Hormon o nazwie adrenalina sprawia, że serce zaczyna bić szybciej, przygotowując w ten sposób organizm do działania.

Mięsień sercowy różni się od innych także tym, że nawet bez kontroli ze strony nerwów czy hormonów nie przestaje bić samo z siebie - około 150 razy na minutę. Wewnątrz ściany prawego przedsionka znajduje się specjalna grupa komórek zwana rozrusznikiem. Urządzenie to przesyła maleńkie sygnały elektryczne, które rozchodzą się w mięśniu sercowym. Sygnały wędrują po drogach przesyłowych niczym po liniach wysokiego napięcia i zmuszają mięsień do kurczenia g się. Jeżeli naturalny rozrusznik lub jego „przewody" zaatakuje choroba lub ulegną one uszkodzeniu, lekarze są w stanie wszczepić sztuczny rozrusznik. Jest on połączony cieniutkimi drucikami z sercem i pomaga mu prawidłowo bić.

Podobne prace

Do góry