Ocena brak

Co to jest medycyna naturalna?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

W dzisiejszym, zdominowanym przez najnowsze zdobycze techniki świecie wiele osób poszukuje naturalnych metod ochrony zdrowia. Medycyna alternatywna, inaczej naturalna, niegdyś odrzucona jako zabobony, obecnie znajduje swoich zwolenników na równi z medycyną konwencjonalną.

System opieki medycznej działający w większości bogatych krajów uprzemysłowionych jest dobrze zorganizowany i coraz lepiej rozwinięty technicznie. Jednak większość współczesnych metod leczenia liczy sobie tylko kilkaset lat. Opierają się na stosunkowo świeżych odkryciach naukowych będących dziełem takich ludzi, jak Józef Lister, który zapoczątkował stosowanie środków antyseptycznych (związków chemicznych zabijających zarazki) w latach sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku, Wilhelm Roentgen, który odkrył tak zwane promieniowanie X, czyli promieniowanie rentgenowskie w latach dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku oraz Aleksander Fleming, odkrywca penicyliny w latach dwudziestych naszego stulecia.

Tymczasem, pomimo tak wielkiego postępu, miliony ludzi na całym świecie nadal korzystają z alternatywnych form medycyny. Niektóre z nich są stosowane przez człowieka od wielu tysięcy lat.

Siłami natury

Niektóre liczące sobie setki lat metody leczenia sprawiają wrażenie prostszych i bardziej naturalnych od proponowanych przez naukowców i lekarzy. Zamiast wykorzystywać leki wyprodukowane w olbrzymich fabrykach i masę elektronicznych gadżetów, jakie można spotkać w nowoczesnych szpitalach, tak zwane terapie alternatywne opierają się na takich zabiegach, jak leczenie ziołami, masaż, zmiany w diecie i stylu życia. Naturalne terapie przyciągają obecnie coraz więcej mieszkańców zachodniej półkuli. Czasami słyszy się krytykę, że te formy medycyny nie, są dokładnie przebadane naukowo i nie podlegają ścisłej kontroli. Pomimo to wydaje się, że nie są pozbawione zalet, a służą społeczeństwom już od bardzo wielu lat. Tysiące ludzi, którzy sięgają po nie corocznie, są świadectwem niezaprzeczalnego sukcesu.

Systemy medyczne nie należące do medycyny konwencjonalnej są znane od wieków, choć różne bywały ich nazwy. Jedna z nazw to medycyna alternatywna, ponieważ metody i sposoby działania określa się jako alternatywę w stosunku do medycyny zachodniej. Bardziej nowoczesnym określeniem jest zwrot medycyna komplementarna. Oznacza to, iż wiele metod stosowanych w tych gałęziach medycyny można stosować w połączeniu z medycyną „naukową". Tak się też w rzeczywistości dzieje, wielu lekarzy i pacjentów uczy się korzystać z tego, co najlepsze w każdym rodzaju medycyny, co prowadzi do rozwoju tej nauki.

Podobne prace

Do góry