Ocena brak

Co to jest kwasziorkor?

Autor /Starszy Dodano /31.01.2012

Schorzenie to jest spowodowane przez niskobiałkową dietę. Może wystąpić u przedstawicieli różnych ras, ale jest najpowszechniejsze u dzieci w krajach rozwijających się, w których mięso, ryby, jajka, mleko i inne źródła białka są niewystarczające. W niektórych rejonach świata ponad połowa dzieci w wieku poniżej pięciu lat cierpi na kwasziorkor, a ponad 50% z nich najprawdopodobniej czeka śmierć. Choroba występuje jeszcze częściej, i jest jeszcze bardziej niebezpieczna, na obszarach klęski głodu czy suszy.

Jeśli niemowlę jest karmione piersią, zazwyczaj otrzymuje z mlekiem matki wszystkie białka potrzebne do normalnego wzrostu i rozwoju. Jednak tylko organizm zdrowej matki jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość pokarmu. Ponadto, jeśli szybko urodzi ona kolejne dziecko, to pierwsze zostanie odstawione od piersi - ważnego źródła białka. Stąd pochodzi nazwa choroby „kwasziorkor", co w jednym z języków afrykańskich oznacza „zdetronizowany". Starsze dziecko często jest karmione pokarmem zbożowym, bogatym w węglowodany, ale ubogim w białko i witaminy. Objawy kwasziorkoru pojawiają się zwykle w trzy do sześciu miesięcy po odstawieniu dziecka od piersi.
Czasem zdarza się, że kwasziorkor jest spowodowany wadą fizyczną organizmu, na przykład złym wchłanianiem składników pokarmowych przez jelito.

Chory jest apatyczny i wyczerpany, zazwyczaj nie przejawia zainteresowania otoczeniem, nie dba nawet o siebie. Często pojawia się lekka wysypka skórna i delikatne rude zabarwienie włosów, spowodowane, jak się zdaje, utratą pigmentu. Do innych objawów należą przewlekła biegunka, łagodna anemia, zahamowanie procesów wzrostu i wydatny brzuch. Brzuch powiększa się ze względu na osłabienie mięśni, powiększenie wątroby i nadmiar wody (obrzęki), zatrzymywanej w organizmie z powodu braku białka.

Choroba wywołuje poważne skutki uboczne, ale można ją skutecznie leczyć, dostarczając dziecku pokarmu bogatego w białko. Chorzy otrzymują mleko w proszku i soję.

Jeśli kurację rozpocznie się odpowiednio wcześnie, dziecko wraca do zdrowia, zanim dojdzie do poważnego uszkodzenia ciała. Leczenie może potrwać kilka tygodni, podczas których organizm odbudowuje normalny poziom białka.

Podobne prace

Do góry